Protest przeciwko rozbudowie autostrady w Berlinie został ravem

Protesty klimatyczne przybrały nowy wymiar. Rave na autostradzie w Berlinie

Źródło zdjęć: © TikTok: Johannaruediger / TikTok: Johannaruediger
Weronika Paliczka,
04.09.2023 12:15

Przyklejanie się do asfaltu i oblewanie farbą są już passé. Berlińscy aktywiści klimatyczni we współpracy z DJ-ami zorganizowali gigantyczną imprezę na głównej ulicy Berlina.

Kilometrowy odcinek głównej drogi w dzielnicy Friedrichshain na wschodnich obrzeżach Berlina zamienił się w gigantyczny plenerowy klub muzyczny. Wszystko za sprawą aktywistów klimatycznych, imprezowiczów i mieszkańców okolicznych domostw. Wszystko za zgodą władz stolicy Niemiec.

trwa ładowanie posta...

Gigantyczny rave zamiast budowy autostrady

Impreza odbyła się w sobotę, 2 września. Głównym celem uczestników było zwrócenie uwagi na straty, jakie przyniesie przedłużenie sześciopasmowej autostrady A100. Droga zniszczyłaby niektóre z najbardziej ekskluzywnych klubów nocnych Berlina, takie jak About Blank, Wilde Renate, Else, Oxi, Void i Club Ost. Oprócz tych miejsc ucierpiałoby ponad 20 innych klubów muzycznych, wiele mieszkań oraz miejsc związanych z kulturą.

Stolica Niemiec znana jest jako jedno z najbardziej imprezowych miast na świecie, a The Berghain, najpopularniejszy klub techno, jest już legendą w świecie imprezowiczów. Tak właśnie powstał pomysł, aby zorganizować protest w formie gigantycznego rave (wielogodzinną imprezę, podczas której wielu artystów i DJ-ów wykonuje muzykę elektroniczną).

trwa ładowanie posta...

Budowa autostrady połączyła aktywistów i DJ-ów

Na proteście w związku z przedłużeniem autostrady A100 spotkali się aktywiści ekologiczni oraz twórcy muzyki rave. Jak powiedziała w rozmowie z BBC News Selina, klubowiczka mieszkająca w okolicy: "To byłby kompletny koszmar. To sprawia, że jestem tak smutna i zła. Tyle z kultury Berlina zostałoby stracone. Po prostu nie jest to konieczne, aby mieć autostradę w centrum miasta. Mamy tak dobrą komunikację publiczną."

Amperia, DJ-ka klubu About Black stwierdziła, że protest dotyczy zarówno ochrony klubów, jak i środowiska: "Autostrada przyniosłaby skrajny hałas i zanieczyszczenie do miasta. Szczerze mówiąc, to zaszkodzi wszystkim. To projekt pozbawiony sensu, niezależnie od punktu widzenia."

W sprawę włączyli się także aktywiści klimatyczni. Clara, 21-letnia studentka i rzeczniczka Fridays For Future, powiedziała w rozmowie z BBC News: "Większość ludzi w moim wieku w Berlinie uważa, że to naprawdę głupi pomysł. To najdroższy projekt autostrady w Niemczech. Za te pieniądze można by zbudować ścieżkę rowerową od Berlina do Pekinu. To całkowicie absurdalne inwestowanie w ten projekt."

trwa ładowanie posta...

Minister transportu Niemiec, Volker Wissing, i burmistrz Berlina, Kai Wegner, chcą przedłużyć autostradę, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą ludności w mieście i wzrostem liczby samochodów. Twierdzą, że pomoże to poprawić przepływ ruchu wokół centrum miasta, a nie przez nie.

Źródło: BBC News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0