"Tak naprawdę nic się nie zmieni". Więzienie dla właścicieli farmy lisów
Sąd wymierzył karę bezwzględnego pozbawienia wolności właścicielce fermy lisów. Wcześniej podobny wyrok usłyszał mąż kobiety. Dlaczego hodowanie zwierząt na futra wciąż jest w Polsce legalne?
Wojciech H. prowadził hodowlę lisów w Koscianie. w woj. wielkopolskim trzydzieści lat. Od 2015 r. interweniowało w jej sprawie Stowarzyszenie Otwarte Klatki wskazując na skrajnie okrutne traktowanie zwierząt. Martwe zwierzęta były trzymane z żywymi, nikt nie sprzątał odchodów, mięso, którym był karmione roiło się od larw. Właściciel nie miał uprawnień do zabijania lisów i robił to w sposób przedłużający ich agonię. Gdy w 2020 r. został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności i dostał zakaz pracy ze zwierzętami, przepisał firmę na żonę, Barbarę, i kontynuował działalność.
Wyroki za znęcanie się nad zwierzętami hodowanymi na futra
Sprawa ponownie trafiła do sądu w 2023 r., Wojciech H. dostał wyrok 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, a ferma została ostatecznie zamknięta. 3 października Bogna Witkowska z Otwartych Klatek poinformowała na portalu X, że na pół roku do więzienia trafi również Barbara H. Witkowska napisała: "Każdego roku ujawniliśmy kolejne nieprawidłowości na fermie. Małżeństwo H. dopuszczało się wieloletniego znęcania nad zwierzętami, a organy ścigania były bezradne. Przemysł futrzarski to patologia, która już dawno powinna przejść na śmietnik historii".
Dlaczego w Polsce nie ma zakazu hodowli zwierząt na futra?
Jak podały Otwarte Klatki, w Polsce jest jeszcze kilkaset ferm hodujących drapieżniki na futra. Bogna Witkowska ubolewała na portalu X: "Niestety, siódmy projekt zakazu, który został złożony [w Sejmie - przyp.red] w czerwcu, do dziś nie doczekał się numeru druku, mimo politycznych obietnic". Aktywistka podsumowała: "Dzisiejsze zwycięstwo jest słodko-gorzkie, bo tak naprawdę nic się nie zmieni".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Projekt ustawowego zakazu hodowli zwierząt na futra został złożony u marszałka Sejmu 14 czerwca 2024 r. przez posłankę Małgorzatę Tracz z partii Zielonych, która należy do Koalicji Obywatelskiej. Pod projektem podpisało się 120 innych posłanek i posłów. Według badania przeprowadzonego przez Biostat w 2021 r., za uchwaleniem tego prawa opowiada się 72 proc. Polek i Polaków.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos