Lis i dynie

"Tak naprawdę nic się nie zmieni". Więzienie dla właścicieli farmy lisów

Źródło zdjęć: © @otwarteklatki X
Marta Grzeszczuk,
03.10.2024 18:16

Sąd wymierzył karę bezwzględnego pozbawienia wolności właścicielce fermy lisów. Wcześniej podobny wyrok usłyszał mąż kobiety. Dlaczego hodowanie zwierząt na futra wciąż jest w Polsce legalne?

Wojciech H. prowadził hodowlę lisów w Koscianie. w woj. wielkopolskim trzydzieści lat. Od 2015 r. interweniowało w jej sprawie Stowarzyszenie Otwarte Klatki wskazując na skrajnie okrutne traktowanie zwierząt. Martwe zwierzęta były trzymane z żywymi, nikt nie sprzątał odchodów, mięso, którym był karmione roiło się od larw. Właściciel nie miał uprawnień do zabijania lisów i robił to w sposób przedłużający ich agonię. Gdy w 2020 r. został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności i dostał zakaz pracy ze zwierzętami, przepisał firmę na żonę, Barbarę, i kontynuował działalność.

Wyroki za znęcanie się nad zwierzętami hodowanymi na futra

Sprawa ponownie trafiła do sądu w 2023 r., Wojciech H. dostał wyrok 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, a ferma została ostatecznie zamknięta. 3 października Bogna Witkowska z Otwartych Klatek poinformowała na portalu X, że na pół roku do więzienia trafi również Barbara H. Witkowska napisała: "Każdego roku ujawniliśmy kolejne nieprawidłowości na fermie. Małżeństwo H. dopuszczało się wieloletniego znęcania nad zwierzętami, a organy ścigania były bezradne. Przemysł futrzarski to patologia, która już dawno powinna przejść na śmietnik historii".

trwa ładowanie posta...

Dlaczego w Polsce nie ma zakazu hodowli zwierząt na futra?

Jak podały Otwarte Klatki, w Polsce jest jeszcze kilkaset ferm hodujących drapieżniki na futra. Bogna Witkowska ubolewała na portalu X: "Niestety, siódmy projekt zakazu, który został złożony [w Sejmie - przyp.red] w czerwcu, do dziś nie doczekał się numeru druku, mimo politycznych obietnic". Aktywistka podsumowała: "Dzisiejsze zwycięstwo jest słodko-gorzkie, bo tak naprawdę nic się nie zmieni".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Projekt ustawowego zakazu hodowli zwierząt na futra został złożony u marszałka Sejmu 14 czerwca 2024 r. przez posłankę Małgorzatę Tracz z partii Zielonych, która należy do Koalicji Obywatelskiej. Pod projektem podpisało się 120 innych posłanek i posłów. Według badania przeprowadzonego przez Biostat w 2021 r., za uchwaleniem tego prawa opowiada się 72 proc. Polek i Polaków.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0