Sylwia i Jan Dąbrowscy przepraszają za reklamę leku na autyzm

Sylwia i Jan Dąbrowscy przepraszają. Krew pępowinowa jednak nie leczy autyzmu

Źródło zdjęć: © Instagram: sylwiaprzybysz / Instagram: sylwiaprzybysz
Weronika Paliczka,
27.09.2023 16:16

Wystarczyła niecała doba nacisków ze strony internautów, aby Sylwia i Jan Dąbrowscy zauważyli błąd. Wraz z nimi przeprasza Polski Bank Komórek Macierzystych. Wygląda na to, że krew pępowinowa jednak nie jest magicznym lekiem na autyzm.

Sylwia i Jan Dąbrowscy nie mają ostatnio najlepszej passy, jeśli chodzi o media społecznościowe i podejmowane przez nich działania. Najpierw spadła na nich fala krytyki w związku ze stworzeniem konta na Instagramie dedykowanego ich nowemu domowi, a gdy temat trochę ucichł, internauci zwrócili uwagę na współpracę pary z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Dąbrowscy zachwalali bankowanie krwi łożyskowej oraz pępowinowej jako remedium na wiele różnych dolegliwości, od nowotworów do autyzmu. Parę bardzo cieszył fakt, że z krwi i zawartych w niej komórek macierzystych skorzystać będą nie tylko dzieci, ale też rodzice i dziadkowie.

Komórki macierzyste nie leczą autyzmu

Na portalu X (Twitter) Jan Dąbrowski przedstawił przeprosił za popełniony błąd. "Pełne oświadczenie Polskiego Banku Komórek Macierzystych znajduje się w opisie filmu. Od nas dodam, że zawiązujemy współpracę z fundacją zajmującą się m.in. spektrum autyzmu. Jest nam głupio. Przepraszamy. Odpracujemy nasz błąd."

trwa ładowanie posta...

Pełna wersja oświadczenia umieszczona pod filmem reklamującym Bank Komórek Macierzystych. Osoby odpowiedzialne za marketing banku napisały: "Pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że użyte w nagraniu sformułowanie 'leczenie' w odniesieniu do spektrum autyzmu było niewłaściwe i wynikało z błędu merytorycznego w dostarczonym przez nas materiale dla Pani Sylwii Przybysz i Pana Jana Dąbrowskiego."

W dalszej części przeprosin napisano: "Warto podkreślić, że obecnie wykorzystanie komórek macierzystych w kontekście spektrum autyzmu znajduje się w fazie intensywnych badań naukowych. Dotychczasowe wyniki badań sugerują, że istnieje potencjał poprawy jakości życia osób zdiagnozowanych z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Jednym z badań, które podkreśla tę nadzieję oraz dowodzi bezpieczeństwa i skuteczności komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej w tym kontekście, jest randomizowane badanie kliniczne II fazy przeprowadzone przez Duke University w USA."

"Krew pępowinowa nie jest uniwersalną metodą leczniczą, ale może być szansą na podniesienie jakości życia. Naszym celem jest m.in. informowanie o aktualnych osiągnięciach w dziedzinie medycyny, które nie są jedynie przyszłością, ale mają miejsce obecnie, wykorzystując komórki macierzyste. Wszystkim, którzy zwrócili naszą uwagę na nieścisłości w naszym przekazie - dziękujemy. Jeśli ktoś poczuł się urażony naszym filmem - przepraszamy. W szczególności kierujemy te słowa do osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji na temat potencjału terapeutycznego komórek macierzystych. W aktualnie zamieszczonej wersji nagrania niefortunne sformułowanie zostało usunięte."

Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski o trzecim bankowaniu krwi pępowinowej

Podsumowując: są przeprosiny, jest obietnica poprawy, jednak post reklamujący bankowanie krwi nadal wisi na Instagramach pary. Nie wiadomo, jak przebiegać będzie współpraca Sylwii i Jana Dąbrowskich z fundacją zajmującą się spektrum autyzmu. Należy trzymać kciuki, żeby para wyciągnęła lekcję z popełnionego błędu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Magda,zgłoś
"Autyzm i spektrum autyzmu to dwie kategorie choroby. To nie to sama choroba." Nie choroba tylko zaburzenie - to raz. A dwa to aktualnie mówi się o spektrum, autyzm to historyczna nazwa na określenie pierwszych najcięższych przypadków. Później badacze zorientowali się, że to jest całe spektrum objawów, ludzie są nimi dotknięcie w różnym stopniu. Tak więc autyzm (dziecięcy czy atypowy), zespół Aspergera to wszystko zawiera się w spektrum autyzmu.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Basia,zgłoś
Krew pepowinowa nie będzie służyć dziecku od którego pobrano materiał. Ilość materialu pobrana od noworodka, nie jest dla dorosłego pacjenta wystarczająca. Tzn musi być kilku dawców. Na razie leczenie krwią pepowinowa jest raczej w strefie badań aniżeli realnie służy w leczeniu
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Lena,zgłoś
Ale jak mozna myslec, ze autyzm jest chproba? To tak jakby wierzyc ze mleko od wielblada wylrczy autyzm. Nie powielajmy mitow
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6