Spada globalna jakość spermy. Znamy przyczyny
Już od kilku dekad spada liczba plemników w badaniach ludzkiej spermy. Naukowcy z węgierskiego uniwersytetu przeanalizowali dane z prawie 200 badań w poszukiwaniu przyczyn.
Jak informuje portal Euronews, liczba plemników w ludzkiej spermie spadła przez ostanie 50 lat o połowę. Ten proces postępuje nadal, a od 2000 r. znacząco przyśpieszył.
Podobne
- Kobiety w ciąży zagrożone. Naukowcy odkryli chemikalia w ich krwi
- Łabędzie zmarły z przedawkowania. Winny narkotyk, który macie w domu
- Kolejny kraj zakazuje jednorazówek. Są zagrożeniem dla zdrowia
- Słońce i wiatr z rekordami energetycznymi. Nadchodzą zmiany
- Naukowcy biją na alarm. Zanieczyszczone powietrze zabija dzieci
Badacze z Uniwersytetu Semmelweis na Węgrzech przeprowadzili metanalizę badań płodności w oparciu o dane z całego świata. W nauce metaanaliza polega na zsumowaniu i ponownym przeanalizowaniu surowych danych z wielu badań. Węgierscy naukowcy sprawdzili w ten sposób wyniki aż ze 190 różnych badań.
Co wpływa na spadek jakości spermy?
Swoje wnioski opublikowali w żurnalu "Biologia Reprodukcyjna i Endokrykologia". Czynnikami ryzyka, które wymieniają jako wpływające na obniżenie funkcjonalności spermy są m.in. niektóre schorzenia narządów rodnych. Żylaki powrózka nasiennego zwiększają ryzyko problemów z płodnością o 13,62 proc., guzy narządów rodnych o 11,3 proc.
Co ciekawe, według danych dostępnych badaczom, wpływ wieku na jakość spermy zaczyna mieć istotne statystycznie znaczenie dopiero po 50 roku życia, nie po 40 jak dotychczas sądzono.
Nie stwierdzono też silnej zależności między wagą ciała i spożyciem alkoholu, a jakością nasienia. Dostępne dane pokazały tu jedynie tendencję statystyczną czyli słabą zależność. Za to palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko problemów z płodnością aż o 9,19 proc.
Zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływa na płodność
Jeszcze silniejszy wpływ na uszkodzenia DNA plemników ma zanieczyszczenie środowiska. W analizowanych badaniach brane były pod uwagę różne czynniki z tego obszaru. Zanieczyszczenie gleby pestycydami, środkami owadobójczymi czy życie w miastach z zanieczyszczonym powietrzem, skutkuje wzrostem ryzyka problemów z płodnością aż o 9,68 proc.
Popularne
- "Skromy dar". Prezent Lasów Państwowych dla o. Rydzyka
- Jak zarabiał Kawiaq? Youtuber ujawnił okrutny proceder
- Kaja Godek nie chce in vitro. Działaczka apeluje do prezydenta
- Niereligijne dzieci uczęszczają na religię? Absurd w przedszkolu
- Zapytali posłankę o prezent dla Mentzena. Rozbrajająca odpowiedź
- Pełzają po centrach handlowych. Polacy zapoczątkowali trend
- Promptowy leci worldwide. "Stworzyłem blisko 100 kobiet dla kursantów" [WYWIAD]
- Mentzen o wyniku Konfederacji. "Nie wpuszczać wariatów na listy"
- Doda to nie królowa. Najjjka stwierdza fakty?