Włosi chcą zakazać produkcji mięsa w laboratoriach. Czy to mądre?
Technologii laboratoryjnej hodowli mięsa daleko jeszcze do masowej wydajności. Włoski rząd już dziś chce zakazać sprzedawania produkowanego w ten sposób mięsa. Populistyczny gabinet Giorgii Meloni chce zaskarbić sobie przychylność hodowców.
Włoski rząd przedstawił pod koniec marca ustawę mającą zakazać hodowania mięsa w laboratoriach. Zdaniem polityków to projekt chroniący "kulturowe dziedzictwo", czyli jakość włoskiej kuchni. Problem w tym, że taka postawa może przyczynić się do tego, że specjały kuchni włoskiej znikną.
Podobne
- Kurczak z próbówki. Polski startup pochwalił się smakiem sukcesu
- Sztuczna inteligencja odbierze nam mięso? Ekspert odpowiada
- Zakaz patentowania roślin w Europie nie działa? Koncerny chcą zmonopolizować rynek
- Tani cukier czy pszczoły? Unia Europejska zadecydowała
- Kryzys klimatyczny wpływa na piwo. Czy zostanie wstrzymana produkcja?
Przemysłowa hodowla mięsa i nabiału to nie tylko cierpienie zwierząt, które całe życie spędzają w ciasnym zamknięciu, często nigdy nie oglądając słońca. Jest też jedną z najważniejszych przyczyn kryzysu klimatycznego. 77 proc. ziemi uprawnej na świecie jest przeznaczone pod produkcję paszy, podczas gdy mięso, które w ten sposób pozyskujemy, dostarcza zaledwie 20 proc. spożywanych kalorii. Co gorsza, przemysł mięsny generuje aż 14 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Dlaczego nie mięso z laboratorium?
Mięso hodowane z komórek w laboratorium zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 92 proc. i wymaga o 90 proc. mniej powierzchni niż przemysłowo hodowana wołowina. Drastycznie ogranicza też zużycie wody. Smakuje i wygląda identycznie jak mięso pochodzące od zwierząt.
Średnie roczne temperatury w Europie rosną w związku z kryzysem klimatycznym dwa razy szybciej niż średnia dla całości globu. Od wielu miesięcy dwie trzecie naszego kontynentu mierzy się z największą od dziesięcioleci suszą. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa na południu Europy. Wille w Toskanii dostały już zakaz napełniania w tym sezonie basenów wodą w oczekiwaniu na wyjątkowo suche lato.
Jeśli politycy nie zaczną poważnie podchodzić do tematu kryzysu klimatycznego, to już niedługo nie będziemy mieli okazji cieszyć się żadnymi tradycjami.
Źródło: Time.com; OurWorldInData.org
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos