Włosi chcą zakazać produkcji mięsa w laboratoriach. Czy to mądre?
Technologii laboratoryjnej hodowli mięsa daleko jeszcze do masowej wydajności. Włoski rząd już dziś chce zakazać sprzedawania produkowanego w ten sposób mięsa. Populistyczny gabinet Giorgii Meloni chce zaskarbić sobie przychylność hodowców.
Włoski rząd przedstawił pod koniec marca ustawę mającą zakazać hodowania mięsa w laboratoriach. Zdaniem polityków to projekt chroniący "kulturowe dziedzictwo", czyli jakość włoskiej kuchni. Problem w tym, że taka postawa może przyczynić się do tego, że specjały kuchni włoskiej znikną.
Podobne
- Sztuczna inteligencja odbierze nam mięso? Ekspert odpowiada
- Pracownicy grożą strajkami. W tle koszmarne upały
- Mąka ze świerszczy w polskich sklepach. Ekożywność przyszłości?
- Mięso komórkowe dopuszczone do sprzedaży w USA. Czas na Polskę?
- Gra Shein - o co chodzi i czemu lepiej nie grać w "Szczęśliwe odkrycie" [OPINIA]
Przemysłowa hodowla mięsa i nabiału to nie tylko cierpienie zwierząt, które całe życie spędzają w ciasnym zamknięciu, często nigdy nie oglądając słońca. Jest też jedną z najważniejszych przyczyn kryzysu klimatycznego. 77 proc. ziemi uprawnej na świecie jest przeznaczone pod produkcję paszy, podczas gdy mięso, które w ten sposób pozyskujemy, dostarcza zaledwie 20 proc. spożywanych kalorii. Co gorsza, przemysł mięsny generuje aż 14 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Dlaczego nie mięso z laboratorium?
Mięso hodowane z komórek w laboratorium zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 92 proc. i wymaga o 90 proc. mniej powierzchni niż przemysłowo hodowana wołowina. Drastycznie ogranicza też zużycie wody. Smakuje i wygląda identycznie jak mięso pochodzące od zwierząt.
Średnie roczne temperatury w Europie rosną w związku z kryzysem klimatycznym dwa razy szybciej niż średnia dla całości globu. Od wielu miesięcy dwie trzecie naszego kontynentu mierzy się z największą od dziesięcioleci suszą. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa na południu Europy. Wille w Toskanii dostały już zakaz napełniania w tym sezonie basenów wodą w oczekiwaniu na wyjątkowo suche lato.
Jeśli politycy nie zaczną poważnie podchodzić do tematu kryzysu klimatycznego, to już niedługo nie będziemy mieli okazji cieszyć się żadnymi tradycjami.
Źródło: Time.com; OurWorldInData.org
Popularne
- Oskar Szafarowicz nowym carem. Działacz ogłasza V rozbiór Polski
- Zawieszona dyrektorka liceum pozywa Barbarę Nowak. Robi się gorąco
- Odetną Czarnka od 700 mln zł? Wniosek organizacji pozarządowych
- Msza święta na początek roku szkolnego. Rodzice złożyli skargę
- Janusz Kowalski: "sowieccy kolaboranci dalej są wśród nas"
- Dąbrowscy kupili dom. Razem z kluczami dostali konto na Instagramie [OPINIA]
- Prawicowa działaczka pomawia kandydatkę KO. Wykorzystała zdjęcie ze strony dla dorosłych
- Cancel culture w wykonaniu Szafarowicza. Atakuje "Zieloną granicę" Holland
- Aktywiści przykleili się do asfaltu. Kierowcy puściły nerwy