Jaki problem z mięsem z laboratorium mają Włosi?

Włosi chcą zakazać produkcji mięsa w laboratoriach. Czy to mądre?

Źródło zdjęć: © Canva
Marta Grzeszczuk,
18.04.2023 07:00

Technologii laboratoryjnej hodowli mięsa daleko jeszcze do masowej wydajności. Włoski rząd już dziś chce zakazać sprzedawania produkowanego w ten sposób mięsa. Populistyczny gabinet Giorgii Meloni chce zaskarbić sobie przychylność hodowców.

Włoski rząd przedstawił pod koniec marca ustawę mającą zakazać hodowania mięsa w laboratoriach. Zdaniem polityków to projekt chroniący "kulturowe dziedzictwo", czyli jakość włoskiej kuchni. Problem w tym, że taka postawa może przyczynić się do tego, że specjały kuchni włoskiej znikną.

Przemysłowa hodowla mięsa i nabiału to nie tylko cierpienie zwierząt, które całe życie spędzają w ciasnym zamknięciu, często nigdy nie oglądając słońca. Jest też jedną z najważniejszych przyczyn kryzysu klimatycznego. 77 proc. ziemi uprawnej na świecie jest przeznaczone pod produkcję paszy, podczas gdy mięso, które w ten sposób pozyskujemy, dostarcza zaledwie 20 proc. spożywanych kalorii. Co gorsza, przemysł mięsny generuje aż 14 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Dlaczego nie mięso z laboratorium?

Mięso hodowane z komórek w laboratorium zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 92 proc. i wymaga o 90 proc. mniej powierzchni niż przemysłowo hodowana wołowina. Drastycznie ogranicza też zużycie wody. Smakuje i wygląda identycznie jak mięso pochodzące od zwierząt.

Średnie roczne temperatury w Europie rosną w związku z kryzysem klimatycznym dwa razy szybciej niż średnia dla całości globu. Od wielu miesięcy dwie trzecie naszego kontynentu mierzy się z największą od dziesięcioleci suszą. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa na południu Europy. Wille w Toskanii dostały już zakaz napełniania w tym sezonie basenów wodą w oczekiwaniu na wyjątkowo suche lato.

Jeśli politycy nie zaczną poważnie podchodzić do tematu kryzysu klimatycznego, to już niedługo nie będziemy mieli okazji cieszyć się żadnymi tradycjami.

Źródło: Time.com; OurWorldInData.org

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Wawa,zgłoś
A ja czekam na takie mięso z utęsknieniem, przynajmniej nie będą mordowane niewinne zwierzęta. I zapłacę za nie chętnie nawet 3 razy więcej niż za tradycyjne mięso.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
guliwer,zgłoś
Jeden komentara juz mi zablokowali,ale tych glupot wypisywanych i popieranych przez redaktorzyne nie idzie nawet normalnie czytac z powodu tak razacego braku normalnego. myslenia.Tak jakby myslenie to byl niewyobrazalny bol.Pozdrawiam wszystkich normalnych.Ale sie zbulwersowalem.Sorry.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
guliwer,zgłoś
Pani premier Wloch Giorgia Meloni chce sobie zaskarbic przychylnosc chodowcow zwierzat.A kogo normalny czlowiek bedzie popieral wy globalni terrorysci wielkie koncerny produkujace mieso z probowki lub swierszcze? bo zwierzeta sa w malych i brudnych pomieszczeniach? To proponuje globalnym terrorystom zamiane kwaterunku.Mozecie zrec nawet to co wydalicie ale od normalnych ludzi wara slugusy wielkich korporacji.Wykoncza was zaraz po nas.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6