Mestosław był gościem najnowszego odcinka Vibez

Mestosław: "będziemy normalnie mężem i mężem"

Źródło zdjęć: © vibez / YouTube
Maja Kozłowska,
15.09.2023 18:53

Mestosław w najnowszym odcinku Vibez opowiada o coming oucie, ślubie z partnerem, o narkotykach i medycznej marihuanie.

Gościem najnowszego odcinka Vibez był Mestosław (Damian Sobczyk) - aktywista racjonalnej polityki narkotykowej, youtuber i podcaster (gospodarz programu "Mam Temat"). Influencer w wywiadzie z Pawłem Smektalskim (TheUnboxall) rozmawiał m.in. o organizacji ślubu humanistycznego w Polsce, wizerunku rodzin homoseksualnych w naszym kraju, racjonalnym podejściu do używek, a także o nadchodzących wyborach.

Mestosław o sytuacji osób LGBT w Polsce

Mestosław w rozmowie wspomniał, że planuje ślub z partnerem w Brazylii. Mają już wyznaczoną datę - pobiorą się prawdopodobnie 20 października br. Aktywista dodał, że na drodze stanęły im problemy, które wynikały z tego, że w Polsce związki partnerskie czy małżeństwa homoseksualne nie są prawnie zalegalizowane.

"Do ślubu potrzebujesz przedstawić takie zaświadczenie międzynarodowe o braku przeciwwskazań do zawarcia ślubu. No i oczywiście ja takiego zaświadczenia nie mogę w Polsce uzyskać, bo trzeba podać imię i nazwisko partnera i partnerki i jej wszystkie dane.

- - powiedział Mestosław.

Dodał, że otrzymał zaświadczenie o stanie kawalerskim, ale finalnie sprawy urzędowe załatwił za pośrednictwem brazylijskich dokumentów. Dodał, że urzędnik współczuł mu ze względu na polskie prawo, wykluczające osoby LGBT.

Absurdem wydaje się jednak fakt, że nawet po wiążącej ceremonii w innym kraju, Mestosław mógłby przyjechać do Polski i jak to określa "wziąć ślub z koleżanką, bo według polskiego prawa jestem kawalerem". Nic nie stałoby również na przeszkodzie ślubowi kościelnemu.

Padły również konkretne słowa o związkach partnerskich. Mestosław wskazał, że jeśli wybory wygra PiS, osoby LGBT o jakichkolwiek prawach mogą pomarzyć. Twierdzi przy tym, że wygrana opozycji zapewni związki partnerskie, które nazywa słabym kompromisem.

Jeśli już wprowadzenie związków partnerskich to dla każdej pary, czy to hetero czy homo. Bo są pary, które nie chcą brać ślubu, które sformalizowałyby troszkę swój związek.

- powiedział Mestosław

Influencer przyznał, że wraz ze swoim partnerem mają w planach adoptować dziecko. Wspomniał także, że brakuje w Polsce dobrego wizerunku osób LGBT, czyli osób, które wspólnie wychowują dziecko. Dodał, że chciałby, aby było to normalizowane, ponieważ takich rodzin jest mnóstwo, ale wszystkie są w ukryciu, ponieważ obawiają się stygmatyzacji.

Mestosław o narkotykach: "reklamy ze Snoop Dogiem to patologia"

Mestosław wraz z Bartkiem Przybyszewskim jest autorem książki "Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym", która edukuje na temat narkotyków.

Skrytykował zjawisko wypisywania medycznej marihuany i innych leków na receptę od ręki - dobitnie stwierdził, że reklamy receptomatów i robienie tego bez odpowiedniego rozeznania jest patologią. Nie neguje jednak jej całkowicie. Wręcz przeciwnie - wylicza sporo plusów medycznej trawki.

Medyczna może przyczynić się do poprawy ludzkiego życia. Fajnie, że jest bezpieczna, fajnie, że jest z apteki. Kosztowała ok. 53 zł za gram, co jest prawie ceną rynkową [...]. W są podatki, państwo na tym zarabia, z VATU zarobiło 4 czy 5 milionów, wybierasz sobie odmianę

- wylicza Mestosław.

Zdaniem aktywisty, popularność medycznej marihuany wpłynie na to, że coraz więcej osób będzie się opowiadało za jej dekryminalizacją.

W rozmowie podkreśla także, że narkotyki są w Polsce demonizowane i że w debacie publicznej wspomina się tylko o ich negatywnych skutkach i straszy konsekwencjami (zamknięcie w Monarze).

Dodaje, że korzystał z różnych specyfików i z niektórymi ma dobre doświadczenie - konopie, grzyby, LSD. Uważa ponadto, że odpowiednio stosowane mogą dać korzyść człowiekowi, ale również istnieje sporo przeciwwskazań dla ich brania. Mestosław promuje progresywną dyskusję o narkotykach - mówienie o ich pozytywnych efektach, lecz z zachowaniem racjonalnego podejścia.

Całą rozmowę z Mestosławem możecie obejrzeć na YouTubie na kanale Vibez.pl

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
normalny,zgłoś
Co normalnych ludzi mogą obchodzić opinie jakiegoś "aktywisty", który ma beret zryty przez narkotyki? Ach przepraszam, tego portalu raczej nie czytają normalni ludzie.
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się