"Rosyjska ruletka". Syntetyczny narkotyk zabił 176 osób
W Wielkiej Brytanii śmiertelne żniwo zbierają nowe syntetyczne opioidy. Czym są nitazeny i dlaczego są tak niebezpieczne?
Krajowa Agencja ds. Przestępczości w Wielkiej Brytanii poinformowała, że nowa na czarnym rynku substancja została powiązana z 176 zgonami w Wielkiej Brytanii. 47 z nich miało miejsce w Szkocji, która zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby śmierci z powodu narkotyków. Chodzi o nitazeny, substancje, które mogą być dodawane m.in. do tabletek ecstasy.
Podobne
- Podpalili prawie trzy tony kokainy. Straty są ogromne
- Miasta zombie zalewają USA. Narkotyk powoduje spustoszenie
- Czechy pozazdrościły Niemcom. Będzie legalizacja marihuany?
- Europol w akcji. Funkcjonariusze przechwycili osiem ton kokainy
- Odkryła, jak rozpoznać podejrzane osoby w klubach. "Wszyscy są naćpani"
Śmiertelnie niebezpieczne nitazeny
Nitazeny to syntetyczne opioidy, które powstały pod koniec lat 50. XX w. Ich struktura chemiczna różni się od innych leków opioidowych np. fentanylu i morfiny. Siła niektórych nitazenów może być nawet 500 razy większa od heroiny. Początkowo miały być wykorzystywane jako kolejny lek do walki z silnymi dolegliwościami bólowymi. Jednak okazało się, że ich użycie wiążę się z ogromnym ryzykiem działań niepożądanych, łącznie z realnym zagrożeniem życia w wyniku problemów z oddychaniem. Nitazeny nie są dziś używane w medycynie.
Nitazeny będą dodawane do nielegalnych narkotyków
Dyrektor generalny Agencji ds. Przestępczości, Graeme Biggar, podkreślił, że raportowane zgony z powodu nitazenów, to tylko te, które udało się "wyłapać" w sekcjach zwłok. Faktyczna liczba śmiertelnych konsekwencji zażycia tego opioidu jest zapewne większa. Biggar ostrzegał, że problem będzie się pogłębiał. Stwierdził: "Musimy jak najbardziej zakłócić ten proces, ale jest to trudne, ponieważ te narkotyki są tanie i małe. Dla zorganizowanych przestępców to naprawdę dobry sposób na rozwój działalności".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?
Dla bbc.com problem skomentowała wolontariuszka organizacji charytatywnej Aid and Abet, która pomaga osobom w nałogu. Kobieta sama była uzależniona od opioidów, przeżyła dziewięć przedawkowań. Wytłumaczyła dlaczego mocne syntetyczne narkotyki są szczególnie niebezpieczne dla osób uzależnionych od opioidów. Wyjaśniła: "Uzależnienie jest tak potężne, że zrobisz wszystko, aby zdobyć narkotyki, niezależnie od tego, czy jest w nich nitazen, czy nie. To jak rosyjska ruletka. Musisz zdobyć narkotyki bez względu na wszystko".
Źródło: bbc.com, mgr.frm
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos