Rój Perseidów - spadające gwiazdy sierpień 2023

Rój Perseidów - kiedy oglądać spadające gwiazdy w sierpniu?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,07.08.2023 12:00

Przed nami jedna z najpiękniejszych i najważniejszych nocy. Zbliża się rój Perseidów, dzięki któremu w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet sto spadających gwiazd. Jak i kiedy oglądać rój Perseidów?

Sierpień 2023 r. jest wyjątkowym miesiącem nie tylko dlatego, że możemy w jego trakcie doświadczyć aż dwóch pełni Księżyca. Swoją drogą mam nadzieję, że pierwszy Niebieski Księżyc potraktował was łagodnie i obyło się bez większych dram i rozstań...

Przed nami jednak znacznie przyjemniejsze i mniej zagrażające naszym relacjom zjawisko. Zbliża się rój Perseidów, czyli ten moment w roku, kiedy najlepiej jest wypatrywać spadających gwiazd.

Rój Perseidów w sierpniu 2023

Perseidy potocznie bywają nazywane spadającymi gwiazdami i w zasadzie możliwe, że już udało wam się je zobaczyć, bo na niebie można je zaobserwować już w lipcu. Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że spadających gwiazd najlepiej wypatrywać w sierpniu.

Kulminacja roju Perseidów w 2023 r. wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie może spaść ponad 100 meteorytów na godzinę. Spokojnie, jeśli nie uda wam się w tym czasie spojrzeć w niebo, spadających gwiazd w sierpniu będzie można wypatrywać do 23 sierpnia.

trwa ładowanie posta...

"Noc spadających gwiazd" w sierpniu - jak oglądać?

Oczywiście, żeby w ogóle móc zauważyć rój Perseidów, musicie znacząco oddalić się od sztucznego światła. Spadające gwiazdy najlepiej oglądać więc gdzieś na jakiejś oddalonej od ludzkości polanie - nie bez powodu w tym czasie wielu ludzi rusza w Bieszczady, by podziwiać ten spektakl.

W tym roku niebo będzie oświetlał jedynie sierp Księżyca, więc jeśli nie pojawią się gęste chmury, powinniśmy móc bez problemów oglądać rój Perseidów w 2023 r. Sprawdźcie też, czy może planetarium w waszym mieście nie organizuje nocy oglądania spadających gwiazd. Takie wydarzenie odbędzie się chociażby w sobotę 12 sierpnia w Centrum Nauki Kopernik.

Na koniec ciekawostka - źródłem Perseidów jest kometa 109P/Swift-Tuttle. Nasze "spadające gwiazdy" to tak naprawdę pochodzące z niej odłamki, które wpadają w ziemską atmosferę. Przyznacie jednak, że to zdecydowanie mniej magiczne wyjaśnienie tego zjawiska.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3