Rój Perseidów - kiedy oglądać spadające gwiazdy w sierpniu?
Przed nami jedna z najpiękniejszych i najważniejszych nocy. Zbliża się rój Perseidów, dzięki któremu w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet sto spadających gwiazd. Jak i kiedy oglądać rój Perseidów?
Sierpień 2023 r. jest wyjątkowym miesiącem nie tylko dlatego, że możemy w jego trakcie doświadczyć aż dwóch pełni Księżyca. Swoją drogą mam nadzieję, że pierwszy Niebieski Księżyc potraktował was łagodnie i obyło się bez większych dram i rozstań...
Podobne
Przed nami jednak znacznie przyjemniejsze i mniej zagrażające naszym relacjom zjawisko. Zbliża się rój Perseidów, czyli ten moment w roku, kiedy najlepiej jest wypatrywać spadających gwiazd.
Rój Perseidów w sierpniu 2023
Perseidy potocznie bywają nazywane spadającymi gwiazdami i w zasadzie możliwe, że już udało wam się je zobaczyć, bo na niebie można je zaobserwować już w lipcu. Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że spadających gwiazd najlepiej wypatrywać w sierpniu.
Kulminacja roju Perseidów w 2023 r. wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie może spaść ponad 100 meteorytów na godzinę. Spokojnie, jeśli nie uda wam się w tym czasie spojrzeć w niebo, spadających gwiazd w sierpniu będzie można wypatrywać do 23 sierpnia.
"Noc spadających gwiazd" w sierpniu - jak oglądać?
Oczywiście, żeby w ogóle móc zauważyć rój Perseidów, musicie znacząco oddalić się od sztucznego światła. Spadające gwiazdy najlepiej oglądać więc gdzieś na jakiejś oddalonej od ludzkości polanie - nie bez powodu w tym czasie wielu ludzi rusza w Bieszczady, by podziwiać ten spektakl.
W tym roku niebo będzie oświetlał jedynie sierp Księżyca, więc jeśli nie pojawią się gęste chmury, powinniśmy móc bez problemów oglądać rój Perseidów w 2023 r. Sprawdźcie też, czy może planetarium w waszym mieście nie organizuje nocy oglądania spadających gwiazd. Takie wydarzenie odbędzie się chociażby w sobotę 12 sierpnia w Centrum Nauki Kopernik.
Na koniec ciekawostka - źródłem Perseidów jest kometa 109P/Swift-Tuttle. Nasze "spadające gwiazdy" to tak naprawdę pochodzące z niej odłamki, które wpadają w ziemską atmosferę. Przyznacie jednak, że to zdecydowanie mniej magiczne wyjaśnienie tego zjawiska.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos