Perseidy 2022

Noc spadających Perseidów. Gdzie oglądać deszcz meteorów?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,09.08.2022 11:30

"Noc spadających gwiazd", a właściwie Perseidów w 2022 roku nie będzie idealna. Wypatrzenie kulminacyjnego momentu będzie utrudnione, dlatego obserwacje najlepiej zacząć wcześniej. Gdzie i kiedy najlepiej oglądać deszcz meteorów?

Macie niespełnione życzenia? Niektórych z was ucieszy, że zbliża się zjawisko przez wielu uważane za najlepszy moment do wypowiedzenia życzenia. Chodzi o noc Perseidów, nazywaną potocznie "nocą spadających gwiazd".

Oczywiście w moc "spadających gwiazd", które w rzeczywistości są deszczem meteorytów, można wierzyć lub nie, ale jedno jest pewne - tego dnia warto spojrzeć w niebo.

Podziwianie Perseidów tym razem jednak wcale nie będzie takie łatwe. Wszystko przez pełnię Księżyca w sierpniu.

Perseidy 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Perseidy, potocznie zwane spadającymi gwiazdami, możecie oglądać na niebie w zasadzie już od lipca. W sierpniu deszcz meteorów jest najbardziej widoczny, dlatego w tym czasie warto wpatrywać się w niebo.

Kulminację roju Perseidów będzie można oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 roku. Jednak w tym roku deszcz meteorów zbiega się z sierpniową pełnią Księżyca. Jej jasne światło niestety znacząco utrudni obserwowanie spadających gwiazd.

trwa ładowanie posta...

Noc Perseidów. Gdzie oglądać?

Z tego też względu Perseidy najlepiej zacząć oglądać już teraz. Zjawisko będzie można widoczne aż do 24 sierpnia, więc nawet jeśli nie uda się wam zdążyć na szczytowy punkt deszczu meteorytów, to zbytnio się tym nie przejmujcie.

Jeśli się na oglądanie spadających gwiazd zdecydujecie, to koniecznie udajcie się w ciemne, wolne od świetlnych zanieczyszczeń miejsce. Pomocna może się w tym wypadku okazać aplikacja Light Pollution Map, która pokazuje stan zanieczyszczeń świetlnych na danym terenie.

Koniecznie sprawdźcie też czy centrum naukowe czy miejsce związane z astronomią nie organizuje w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 pokazu Perseid. W Warszawie taką noc ze spadającymi meteorytami zaplanowało Centrum Nauki Kopernik.

trwa ładowanie posta...

Deszcz meteorów. Co to właściwie jest?

Perseidy to odłamki komety, które są szybkimi, jasnymi meteorytami, zostawiającymi po przelocie ślady na niebie. Możemy je obserwować co roku i najlepiej widoczne są w sierpniu na półkuli północnej.

To naprawdę niezwykłe i niepowtarzalne zjawisko, więc warto wpisać je sobie do kalendarza! Pamiętajcie tylko o sierpniowej pełni, która może w tym roku wyjątkowo utrudnić podziwianie Perseid na niebie!

trwa ładowanie posta...

Źródło: Centrum Nauki Kopernik, WP Tech

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0