Lewica apeluje do prezydenta Wrocławia o usunięcie krzyży

Radni Lewicy chcą urzędu bez krzyży. Apelują do prezydenta Wrocławia

Źródło zdjęć: © Krzysztof Kaniewski / East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,05.06.2024 14:15

Wrocławscy radni Nowej Lewicy apelują do prezydenta miasta Jacka Sutryka o usunięcie krzyży z Urzędu Miejskiego, wzorując się na działaniach prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Choć Sutryk sprzeciwia się zmianom, dyskusja na ten temat wywołuje gorące emocje po obu stronach sceny politycznej.

Wrocławscy radni Nowej Lewicy zainspirowani działaniami prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przygotowali apel do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka o wprowadzenie zarządzenia, które zapewni neutralność religijną przestrzeni w Urzędzie Miejskim. Uchwała ma trafić na sesję rady miasta 6 czerwca.

Rada Miejska Wrocławia apeluje do Prezydenta Wrocławia o wprowadzenie zarządzenia, na podstawie którego zostanie wprowadzony w Urzędzie Miejskim Wrocławia standard, że przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie

- czytamy w apelu.

Czy krzyże znikną z wrocławskiego ratusza? Lewica apeluje do prezydenta

Przewodniczący klubu Lewicy, Bartłomiej Ciążyński, podkreśla, że ich inicjatywa wzorowana jest na warszawskich standardach, gdzie Trzaskowski w maju zakazał obecności krzyży w urzędzie oraz eksponowania symboli religijnych przez urzędników. Wszystkie wydarzenia organizowane przez warszawski ratusz mają charakter świecki, bez elementów religijnych.

Jestem zainspirowany tym, co się stało w Warszawie. Dobre wzorce trzeba naśladować

- podkreśla Ciążyński.

Dominik Kłosowski, również z Lewicy, zaznacza, że celem nie jest walka z krzyżami, ale zapewnienie świeckości urzędu. Argumentują, że zgodnie z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 r., Polska jest państwem świeckim i neutralnym w sprawach religii.

To nie będzie walka z krzyżami, dążymy do standardu świeckości urzędu

- twierdzi Kłosowski.

Apel spotkał się z różnymi reakcjami. Klub Lewicy liczy na wsparcie Koalicji Obywatelskiej (KO), która posiada 23 radnych w radzie miejskiej. Igor Wójcik z KO zdecydowanie popiera rozdział państwa od Kościoła, natomiast Sebastian Lorenc z tego samego klubu uważa, że są ważniejsze sprawy jak budżet miasta i absolutorium, a sekularyzacja i tak postępuje.

Jestem za neutralnością religijną, ale mamy teraz inne ważniejsze zadania przed sobą m.in. budżet i absolutorium

- mówi Sebastian Lorenc.

Prezydent Wrocławia nie chce zdejmować krzyży

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk już wcześniej zapowiedział, że nie planuje wprowadzać zmian w tej kwestii. Podkreślił, że w czasach, gdy konieczne jest wzmacnianie wspólnoty, nie ma potrzeby podejmowania działań, które mogą ją podzielić.

Temat budzi również emocje po prawej stronie sceny politycznej. Beata Kempa z Suwerennej Polski wyraziła swoje oburzenie na konferencji prasowej we Wrocławiu, podkreślając konieczność szanowania wartości i przekonań zgodnie z konstytucją. Suwerenna Polska chce, aby decyzji prezydenta Warszawy przyjrzał się Trybunał Konstytucyjny.

Krzyż wisi w sali sesyjnej wrocławskiego ratusza, choć najczęściej zasłania go telebim. Usunięcie go oraz innych symboli religijnych z urzędu wymagałoby decyzji prezydenta Sutryka. Przykład Gdańska, gdzie na ścianach urzędów widnieje jedynie godło Polski, pokazuje, że neutralność religijna jest możliwa do wprowadzenia. Jednak inni włodarze, jak ci z Opola czy Lublina, nie planują pójścia tą drogą, argumentując, że obecność krzyża nie narusza neutralności światopoglądowej instytucji.

Decyzja rady miejskiej Wrocławia w tej sprawie zostanie podjęta już w najbliższy czwartek.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Wiedeński,zgłoś
Wrocław miasto wykluczenia transportowego. Wszędzie garby i zakazy!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
EUropejczyk,zgłoś
Może Gwiazdę Dawida i Półksiężyc dodać, aby nikogo nie obrażać? Urząd jest urzędem a nie miejscem propagowania opcji religijnych.
Odpowiedz
3Zgadzam się4Nie zgadzam się
Ctrld,zgłoś
Wedlug przepowiedni siostry Lucji po 3 swiatowej Gdańsk i parę innych na zachodzie polnocy znajdzie się pod wodą a stolica zostanie zniszczona Czy jest tu jakiś związek przyczynowo skutkowy ?
Odpowiedz
4Zgadzam się3Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5