Warszawa zakazuje symboli religijnych w urzędzie

Krzyże trafią do szuflady. Trzaskowski nie miał wątpliwości

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA, Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,16.05.2024 10:45

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał historyczne rozporządzenie. Stolica jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje eksponowania symboli religijnych w urzędzie. Prawicowi politycy wszczęli alarm.

Wiatr zmian zawitał do warszawskiego ratusza. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Rafała Trzaskowskiego w stołecznym urzędzie będzie zakaz wywieszania symboli religijnych na ścianach oraz eksponowania ich na biurkach pracowników. Wyjątkiem są symbole religijne na użytek osobisty, takie jak medalik czy opaska. Ponadto wszystkie wydarzenia organizowane przez urząd mają mieć charakter świecki.

- Symbole religijne sugerują, że urzędnicy mogą kierować się w pracy także nakazami wynikającymi z osobistych przekonań religijnych - wyjaśniła w komentarzu dla "Wyborczej" Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca klubu Nowa Lewica-MJN-Razem. Dalej przekazała, że nowe standardy to "realizacja konstytucyjnego zapisu o neutralności państwa, która jest warunkiem koniecznym wolności religijnej wszystkich obywateli".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Nowe wytyczne w urzędzie miasta Warszawy

To nie wszystko. Dokument stara się przeciwdziałać dyskryminacji między urzędnikami oraz mieszkańcami. Pracownicy ratusza mają szanować prawa związków jednopłciowych. Muszą umożliwiać odebranie dokumentów w imieniu partnera lub partnerki czy kontaktować się ze szkołą w sprawie dziecka jednego z nich.

Nowe wytyczne uwrażliwiają urzędników na język. "W przypadku osoby transpłciowej, której wygląd zewnętrzny może odbiegać od stereotypowych wyobrażeń związanych z płcią zapisaną w oficjalnych dokumentach, zwracaj się do niej taką formą imienia czy zaimków określających płeć, jakie sama zasygnalizuje" - czytamy w treści dokumentu, do którego dotarła "Wyborcza".

Zmiany w warszawskim ratuszu
Zmiany w warszawskim ratuszu (Canva , Canva)

Nowy język warszawskich urzędników

Wytyczne zalecają urzędnikom, aby stosowali feminatywy oraz formy neutralne płciowo np. "osoby mieszkające w Warszawie" zamiast "mieszkańców i mieszkanek". Zamiast "ofiary przemocy" powinno się mówić "osoba doświadczająca przemocy" albo "osoba w kryzysie zdrowia psychicznego" zamiast "chorego psychicznie". Jeśli sprawę zechce załatwić osoba niebinarna, pracownik przed rozmową musi zapytać o zaimki.

Jest to kolejny krok w budowaniu miasta, które troszczy się o wszystkich swoich mieszkańców i mieszkanki. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument

- mówi "Wyborczej" Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

Symbole religijne znikają z warszawskiego ratusza

Zmiany w stołecznym ratuszu wywołały oburzenie na prawicy. "Akcja dechrystianizacji Polski. Nie udało się bolszewikom. Nie uda się neobolszewikom" - komentuje na X poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki.

"Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem" - komentuje na X ks. Janusz Chyła, cytując tym samym patriotyczno-religijny wiersz Karola Balińskiego.

"Gdyby PiS rządził w Warszawie, nie zabronilibyśmy urzędnikowi postawienia krzyżyka na biurku. Wiadomo jednak, jaka jest dzisiaj agenda w ratuszu, nie zaskakują mnie te zmiany" - powiedział "Wyborczej" Filip Frąckowiak, miejski radny PiS.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 117
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 13
  • emoji smutek - liczba głosów: 8
  • emoji złość - liczba głosów: 83
  • emoji kupka - liczba głosów: 26
asdfgvcxz,zgłoś
Każdy diabeł boi się święconej wody.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Nostradamus,zgłoś
Widać zajadłą walkę z Kościołem Katolickim którą lewacki rząd prowadzi a prezydencik stolicy zawsze musi być na pierwszym miejscu jak Judasz Marne twoje knowania i tak przegrasz i tobie podobni a Warszawa no cóż już raz w gruzy została obrócona następnym razem może się nie podnieść
Odpowiedz
7Zgadzam się14Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
Przemek,,zgłoś
"Nie przenoście nam stolicy do Krakowa"... bo się zaraz tutaj zjawi...
Odpowiedz
2Zgadzam się3Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 155
Komentarze (155)
Powrót