Jakie wartości reprezentuje Mikołaj Pawlak?

"Pseudotęczowe kolorowe szmaty". Rzecznik Praw dziecka o wartościach

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Marta Grzeszczuk,
02.11.2023 11:00

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak opublikował opinię na temat wychowywania dzieci. Felieton o wartościach szokuje ich brakiem.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak opublikował na łamach niedziela.pl felieton o tytule "Granice to bezpieczeństwo". Można się domyślać, że tekst jest reakcją na przegraną PiSwyborach oraz na Tęczowy Piątek, który odbył się w 100 szkołach 27 października.

Rzecznik Praw Dziecka o "wartościach"

trwa ładowanie posta...

Opinia Pawlaka zaczyna się od przekazania, co opowiedział mu "pewien wykładowca, specjalista od spraw rodzinnych i wychowywania". Znamiennym jest, że ów specjalista pozostaje w tekście bezimienny. Cały felieton jest ubolewaniem RPO nad odchodzeniem od przeszłości, "wartości i zasad" w wychowaniu najmłodszych na rzecz "fałszywych i zwodniczych idei wolności".

trwa ładowanie posta...

Komentatorzy w mediach społecznościowych wyrażają głównie niedowierzanie, że osoba tego pokroju w ogóle została Rzecznikiem Praw Dziecka. Dr nauk pedagogicznych Iga Kaźmierczyk z Fundacji "Przestrzeń dla edukacji" napisała na X: "Kiedy Rzecznik Praw Dziecka jest bardziej zainteresowany walką z urojonym wrogiem i hodowaniem fobii niż tychże dzieci ochroną".

Nasuwają się wątpliwości, czy Pawlak powinien pełnić funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Nie z powodów "światopoglądowych", ale formalnych. Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka z 2000 r. wyraźnie mówi o tym, że osoba na tym stanowisku powinna m.in. stać na straży praw najmłodszych opisanych w Konwencji ONZ o prawach dziecka.

[...] dziecko powinno być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie jako indywidualnie ukształtowana jednostka, wychowana w duchu ideałów zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych, a w szczególności w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości i solidarności [...]

- Konwencja o prawach dziecka

Pawlak napisał: "Gdy nad szkolnymi tablicami zamiast krzyży powszechnie zadomowią się pseudotęczowe kolorowe szmaty, a w niektórych dzielnicach miast – półksiężyce, będziemy żyć w świecie, w którym będą rządzić pokolenia wychowane bez wartości i zasad, nieznające granic i nieumiejące walczyć ze złem; które nie będą umiały przekazywać takich wartości swoim dzieciom".

To typowa dla części skrajnie prawicowych środowisk w Polsce próba "sprzedawania" homofobii, ksenofobii i rasizmu jako "chrześcijańskich wartości". Jednocześnie taka ostentacyjna niechęć do całych grup ludzi wydaje się niemożliwa do pogodzenia z częścią najważniejszego w katolicyzmie przykazania - przykazania miłości.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0