Dobiega końca kadencja Rzecznika Praw Dziecka. Kto zastąpi Pawlaka?
14 grudnia kończy się kadencja Mikołaja Pawlaka na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka. Jest już kilkoro kandydatów, którzy są gotowi go zastąpić.
Kadencja Mikołaja Pawlaka na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka (RPD) dobiegnie końca 14 grudnia. Nazywany w sieci "rzecznikiem własnych przekonań" Pawlak zasłynął m.in. występem w Sejmie w anty-aborcyjnej koszulce, felietonami dla niedziela.pl, a także napastliwością w stosunku do osób z mniejszości LGBTQ+. W 2023 r. zarządził kontrole w szkołach, które uzyskały dobre miejsca w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Podobne
- Prześwietlili wydatki Rzecznika Praw Dziecka. Wszczęli alarm
- "Pseudotęczowe kolorowe szmaty". Rzecznik Praw dziecka o wartościach
- Krucjata Rzecznika Praw Dziecka. Skontroluje szkoły przyjazne LGBTQ+
- Kaja Godek atakuje nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Powód smuci
- Kim jest Monika Horna-Cieślak? Została nową Rzeczniczką Praw Dziecka
Kto zastąpi Pawlaka na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka?
Wybór nowego RPD będzie jednym z pierwszych zadań, przed którymi stanie nowa większość w Sejmie. Wymienianie są nazwiska czterech osób: dr. Konrada Ciesiołkiewicza, mec. Moniki Horna-Cieślak, prof. Marka Konopczyńskiego oraz mec. Grzegorza Wrony.
Konrad Ciesiołkiewicz był rzecznikiem prasowym rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Odszedł z polityki po przegranej PiS w wyborach w 2008 r. Pracuje w Fundacji Orange. Zajmuje się przede wszystkim prawami dzieci, a także zagadnieniami wokół dyskryminacji innych grup społecznych.
Monika Horna-Cieślak jest adwokatką. Przez 11 lat pracowała w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jest też członkinią Zespołu ds. przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Profesor Marek Konopczyński jest pedagogiem, opracował m.in. koncepcję twórczej resocjalizacji. W latach 1992-95 był dyrektorem departamentu opieki, wychowania i kultury fizycznej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Grzegorz Wrona jest prawnikiem, konsultantem w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji pomocowej oraz organizacjach pozarządowych. Pracował już w Biurze Rzecznika Praw Dziecka gdzie m.in. pełnił obowiązki dyrektora zespołu ds. społecznych i prawa administracyjnego
Naczelna Izba Lekarska apeluje do Hołowni
Z kolei Naczelna Izba Lekarska skierowała do marszałka Sejmu Szymona Hołowni apel o zgłoszenie kandydatury dr. Pawła Kukiza-Szczucińskiego. Samorząd lekarski argumentuje, że lekarz psychiatra na stanowisku RPD zapewni poprawienie dramatycznej sytuacji wokół psychiatrii dziecięcej w Polsce.
Do poniedziałku 20 listopada kluby parlamentarne mogą zgłaszać kandydatki lub kandydatów. Jak poinformowała gazetaprawna.pl, większość sejmowa chce przedstawić jedną wspólną kandydaturę. Z kolei organizacje pozarządowe postulują wysłuchanie w Sejmie wszystkich zgłoszonych kandydatów i kandydatek, aby wybrać osobę merytorycznie najlepszą.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj