Produkty z internetu są niebezpieczne? Szokujący raport o platformach zakupowych
Raport na temat zabawek z m.in. Allegro, Amazon Marketplace, Temu i Shein ujawnił, że mogą być groźne dla dzieci. 80 proc. testowanych produktów nie spełniało unijnych norm bezpieczeństwa.
Toy Industries of Europe (TIE) to organizacja, która reprezentuje producentów zabawek w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii z siedzibą w Brukseli. 17 października stowarzyszenie opublikowało niepokojący raport. Zawarte są w nim wyniki badania rynku polegającego na zakupie i testach ponad 100 zabawek od zewnętrznych sprzedawców na 10 platformach internetowych - m.in. z Allegro, Amazon Marketplace, Temu i Shein.
Podobne
- E-papierosy jak cukierki? Zaskakujący raport CBOS
- Kuratoria sprawdzają, czy szkoły reagują na molestowanie. Nauczyciele są sceptyczni
- Wersow o tym, dlaczego zamknęła sklep. Straciła sporo kasy
- Koniec pewnej ery. Biedronka rezygnuje z długich paragonów?
- Paragonowe pytony z Biedronki. "Jest dłuższy od Sabriny Carpenter"
Zabawki nie spełniały unijnych norm bezpieczeństwa
Blisko 80 proc. produktów nie spełniało unijnych norm bezpieczeństwa, zawartych m.in. w Dyrektywie w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Niezależne testy laboratoryjne wykazały poważne zagrożenia dla zdrowia dzieci, w tym ryzyko zadławienia i toksyczne chemikalia. Zakupiono i testowano wyłącznie niemarkowe zabawki i zabawki "nieznanych marek". Wyniki nie odzwierciedlają więc bezpieczeństwa wszystkich zabawek dostępnych na platformach. TIE nie podała kryteriów oddzielających zabawki "markowe" od tych z "nieznanych marek", ale z raportu wynika, że chodzi o produkty firm, które nie mają prawnego przedstawicielstwa w Europie.
Na stronie TIE jest dostępna pełna lista niebezpiecznych produktów. Z Allegro na liście stanowiących zagrożenie zabawek znalazły się glutki (slime), w których przekroczone były normy boru, pierwiastka, który może uszkadzać układ rozrodczy. Inne niebezpieczne produkty dostępne na polskiej platformie to m.in. zabawki elektroniczne, w których łatwo otwierały się lub odpadały klapki "chroniące baterie", co mogło grozić zadławieniem.
Dlaczego niebezpieczne zabawki są w sprzedaży?
Z Amazona kupiono np. zabawkowy saksofon, który groził nie tylko udławieniem, ze względu na odpadające drobne elementy, ale też utratą słuchu za sprawą głośności przekraczającej bezpieczne normy. W zestawie dmuchanych zabawek do wody z Shein odkryto ftalany, które mogą być niebezpieczne dla układów oddechowego i rozrodczego. Magnetyczne zabawki z Temu zawierały zbyt drobne elementy, które po połknięciu mogą uszkadzać jelita.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
LIZA MOCNO o NIKICIE I FERRARIM [Fagata, Paramaxil, Nawcia, Gola] #1 odc
UE ma najbardziej rygorystyczny system bezpieczeństwa zabawek na świecie. Twórcy raportu podkreślili, że staje się on bezużyteczny w sytuacji, gdy platformy internetowe działające na zasadzie "marketplace" nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za jakość oferowanych produktów. Producenci, którzy wystawiają na Allegro czy Shein, mogą być poza zasięgiem unijnego systemu sądownictwa. Według Toy Industries of Europe ta luka prawna powinna zostać domknięta przez nałożenie na sklepy internetowe obowiązku weryfikowania czy produkty, które udostępniają, spełniają unijne normy.
Źródło: toyindustries.eu
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet