Najbogatszy 1 proc. ludzkości emituje tyle CO2 co miliardy biednych
Analiza przeprowadzona przez Oxfam International ujawniła wyraźny kontrast w emisji dwutlenku węgla. Według raportu najbogatszy 1 proc. światowej populacji jest odpowiedzialny za taką samą ilość emisji CO2, co dwie trzecie najbiedniejszych na świecie.
Jak wynika z analizy opublikowanej w niedzielę 19 listopada przez organizację non-profit Oxfam International najbogatszy 1 proc. światowej populacji jest odpowiedzialny za taką samą emisję dwutlenku węgla, jak dwie trzecie najuboższych ludzi na świecie, czyli pięć miliardów ludzi.
Podobne
- "Powstrzymajcie to szaleństwo". Sekretarz generalny ONZ apeluje z Nepalu
- Sukces i porażka jednocześnie? Komentarze na temat ustaleń COP28
- Chcą dobrowolnego wymarcia ludzkości. Co ich motywuje?
- Unia Europejska będzie ograniczać emisje CO2 przez samoloty. Co się zmieni?
- Greta Thunberg znów w akcji. "Muszą przestać kłamać"
Kontrast w emisji dwutlenku węgla
Raport zatytułowany "Climate Equality: A Planet for the 99%" opiera się na badaniach Sztokholmskiego Instytutu Środowiska (SEI), który przeanalizował nierówny rozkład emisji związanych z różnymi grupami pod względem dochodów do 2019 r. Rzuca to światło na kluczową rolę poziomu majętności w kształtowaniu wpływu na środowisko.
Wśród kluczowych ustaleń tego badania jest to, że najbogatszy 1 proc. na świecie - 77 mln ludzi - był odpowiedzialny za 16 proc. globalnych emisji CO2 związanych z ich konsumpcją. To taki sam odsetek, jaki wytwarza 66 proc. populacji świata o najniższych dochodach, czyli 5,11 miliarda ludzi.
Chociaż walka z kryzysem klimatycznym jest wspólnym wyzwaniem, nie wszyscy są w równym stopniu odpowiedzialni, a polityka rządu musi być odpowiednio dostosowana. Takie wnioski przybliżył współautor raportu Max Lawson w rozmowie z agencją AFP.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
"Im jesteś bogatszy, tym łatwiej jest ograniczyć emisje zarówno osobiste, jak i inwestycyjne" - przekazał Max Lawson. "Nie potrzebujesz trzeciego samochodu, czwartych wakacji ani nie musisz inwestować w przemysł cementowy" - podkreślił.
Lawson zaznacza potrzebę dostosowania polityki rządowej do tych różnic w walce ze zmianami klimatu. "Uważamy, że jeśli rządy nie wprowadzą progresywnej polityki klimatycznej, w której ludzie emitujący najwięcej zanieczyszczeń będą musieli ponieść największe wyrzeczenia, nigdy nie uda nam się stworzyć dobrej polityki w tym zakresie" - powiedział.
Według Lawsona środki te mogłyby obejmować np. podatek od latania więcej niż dziesięć razy w roku lub podatek od inwestycji nieekologicznych, który byłby znacznie wyższy niż podatek od inwestycji ekologicznych.
Źródło: Oxfam/AFP
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet