W Bełchatowie puszczamy pieniądze z dymem.

Polska "wygrała" w kolejnym rankingu wstydu. To się nie opłaca

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
01.06.2023 18:11

Trzy polskie elektrownie znalazły się w niechlubnym gronie 10 europejskich elektrowni emitujących najwięcej gazów cieplarnianych. Tymczasem w Europie źródła odnawialne zerują koszty wytwarzania elektryczności.

Zajmujący się przemysłem energetycznym think tank Ember opublikował listę europejskich podmiotów, które w 2022 r. wyemitowały do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych. Na pierwszym miejscu "dumnie" widnieje Elektrownia Bełchatów. W pierwszej dziesiątce znalazły się również elektrownie w Kozienicach i w Turowie.

trwa ładowanie posta...

Aż sześć miejsc w "rankingu wstydu" przypadło elektrowniom niemieckim. To m.in. pokłosie kontrowersyjnego wygaszenia elektrowni atomowych w Niemczech. Jednak w tym kraju w 2022 r. 46 proc. wytworzonej energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W Polsce było to około 20 proc.

Nie dość, że fundujemy kolejnym pokoleniom konieczność mierzenia się ze skutkami coraz bardziej drastycznego kryzysu klimatycznego, to praktycznie "palimy pieniądze", utrzymując nierentowne górnictwo i importując węgiel i gaz, często z wątpliwych etycznie źródeł.

Ujemne ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej

trwa ładowanie posta...

Tymczasem na zachodzie i północy Europy problemy są już zgoła inne. Odnawialne źródła stały się tak wydajne, że ceny energii elektrycznej są w niektóre słoneczne lub wietrzne dni "ujemne". 28 maja koszt wytworzenia energii elektrycznej był poniżej zera w niemal wszystkich europejskich krajach, poza Polską i Wielką Brytanią. Nie był to jedyny taki dzień w tym roku.

Pojawiają się także problemy, co robić z nadwyżkami energii. Trwają dyskusje o łączeniu krajowych sieci przesyłowych w celu wydajniejszego rozprowadzania elektryczności. Jej nadmiary pojawiają się w m.in. Danii, Szwecji czy Finlandii.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
ZibiX,zgłoś
A czemu nie zrobią z całego świata są więksi truciciele UE coś koło 8% światowego to co to jest a inne kraje mają na to wywalone
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się