TSUE pochyli się nad małżeństwami jednopłciowymi w Polsce

Polska ignoruje ich małżeństwa. Przełom jest na horyzoncie

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.11.2023 12:15

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajmie się sprawą, która może być przełomem dla par jednopłciowych w Polsce. Istnieje realna szansa, że absurdalne ustawodawstwo przejdzie do historii.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zwrócił się do TSUE z pytaniem, które dotyczy niezwykle istotnej kwestii dla społeczności LGBTQ+. Czy odmowa przez polskie władze transkrypcji aktów małżeństwa par jednopłciowych nie narusza unijnego prawa? Decyzja TSUE będzie wiążąca dla NSA.

Sprawa dotyczy małżeństwa dwóch mężczyzn, którzy pobrali się w Niemczech. Jeden z nich ma obywatelstwo polskie, drugi polsko-niemieckie. Powiedzieli sobie "tak" po 10 latach związku. W Niemczech są oni uznawani za małżeństwo, ale polskie prawo postrzega ich jako obcych sobie ludzi.

Przełom dla osób LGBTQ+ w Polsce?
Przełom dla osób LGBTQ+ w Polsce? (Canva , Canva)

Małżeństwa jednopłciowe w Polsce?

Polska uznaje małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny. Stanowi o tym art. 18 Konstytucji, na który powoływały się urząd stanu cywilnego i krajowe sądy, kiedy para mężczyzn próbowała dokonać transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Jest to dyskryminujące ustawodawstwo, które stawia Polskę w ogonie krajów Europy respektujących prawa osób LGBTQ+.

Polska jako kraj członkowski UE powinna utrzymywać unijne standardy prawne. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza wyjaśnia, że TSUE nie zmusi Polski do wprowadzenia równości małżeńskiej, ale może ją do tego zobowiązać. W jaki sposób? Argumentując troską o dobro obywateli.

"[...] małżeństwa jednopłciowe po wjeździe do Polski tracą prawa, które posiadają za granicą. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego jest to sytuacja patologiczna. Wyrok TSUE może być kolejnym zewnętrznym głosem krytycznym wobec bezczynności polskiej klasy politycznej wobec dyskryminacji osób niehetero" - pisze stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.

trwa ładowanie posta...

Przełom dla małżeństw jednopłciowych na horyzoncie

OKO.press podaje, że na finał sprawy nie będziemy czekać latami. Rozstrzygnięcie nastąpi najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy. Czym będzie skutkowała transkrypcja aktu małżeństwa pary jednopłciowej?

- Gdy tylko dostaniemy transkrypcję, otworzymy rozdział pt. wszystkie przywileje małżonków w Polsce. Zgłosimy się więc do NFZ z prośbą o objęcie ubezpieczeniem małżonka. Pójdziemy do Urzędu Skarbowego złożyć wniosek o wspólne rozliczenie podatkowe. Punkt po punkcie będziemy dowodzić, że skutki prawne zawarcia małżeństwa za granicą powinny rozciągać się na różne sfery życia - mówi adw. Anna Mazurczak w rozmowie z OKO.press.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Źródło: Miłość Nie Wyklucza/OKO.press

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
Off-Siak,zgłoś
Absurdem nie jest ustawodawstwo tylko żądanie uznania dewiacji za normę przez tych osobników.
Odpowiedz
4Zgadzam się4Nie zgadzam się
Nemo,zgłoś
Jakim prawem używa się słowa "małżeństwo". Nie można osła nazywać wielbłądem, a "kotlet wegański" nie jest kotletem.
Odpowiedz
4Zgadzam się6Nie zgadzam się