Polska ignoruje ich małżeństwa. Przełom jest na horyzoncie
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajmie się sprawą, która może być przełomem dla par jednopłciowych w Polsce. Istnieje realna szansa, że absurdalne ustawodawstwo przejdzie do historii.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zwrócił się do TSUE z pytaniem, które dotyczy niezwykle istotnej kwestii dla społeczności LGBTQ+. Czy odmowa przez polskie władze transkrypcji aktów małżeństwa par jednopłciowych nie narusza unijnego prawa? Decyzja TSUE będzie wiążąca dla NSA.
Podobne
- Polska liderem w homofobii według raportu ILGA-Europe. Unia się za nas wstydzi
- Gen Z jest bardziej tęczowe? Raport o LGBTQ+ szokuje konserwatystów
- Dlaczego LGBTIQA+? Słownik na Miesiąc Dumy, który wypada znać
- Takiego protestu Sejm jeszcze nie widział. "Mamy już dość"
- Rosja po raz kolejny uderza w osoby LGBTQ+. Wprowadza nowy zakaz
Sprawa dotyczy małżeństwa dwóch mężczyzn, którzy pobrali się w Niemczech. Jeden z nich ma obywatelstwo polskie, drugi polsko-niemieckie. Powiedzieli sobie "tak" po 10 latach związku. W Niemczech są oni uznawani za małżeństwo, ale polskie prawo postrzega ich jako obcych sobie ludzi.
Małżeństwa jednopłciowe w Polsce?
Polska uznaje małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny. Stanowi o tym art. 18 Konstytucji, na który powoływały się urząd stanu cywilnego i krajowe sądy, kiedy para mężczyzn próbowała dokonać transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Jest to dyskryminujące ustawodawstwo, które stawia Polskę w ogonie krajów Europy respektujących prawa osób LGBTQ+.
Polska jako kraj członkowski UE powinna utrzymywać unijne standardy prawne. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza wyjaśnia, że TSUE nie zmusi Polski do wprowadzenia równości małżeńskiej, ale może ją do tego zobowiązać. W jaki sposób? Argumentując troską o dobro obywateli.
"[...] małżeństwa jednopłciowe po wjeździe do Polski tracą prawa, które posiadają za granicą. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego jest to sytuacja patologiczna. Wyrok TSUE może być kolejnym zewnętrznym głosem krytycznym wobec bezczynności polskiej klasy politycznej wobec dyskryminacji osób niehetero" - pisze stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.
Przełom dla małżeństw jednopłciowych na horyzoncie
OKO.press podaje, że na finał sprawy nie będziemy czekać latami. Rozstrzygnięcie nastąpi najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy. Czym będzie skutkowała transkrypcja aktu małżeństwa pary jednopłciowej?
- Gdy tylko dostaniemy transkrypcję, otworzymy rozdział pt. wszystkie przywileje małżonków w Polsce. Zgłosimy się więc do NFZ z prośbą o objęcie ubezpieczeniem małżonka. Pójdziemy do Urzędu Skarbowego złożyć wniosek o wspólne rozliczenie podatkowe. Punkt po punkcie będziemy dowodzić, że skutki prawne zawarcia małżeństwa za granicą powinny rozciągać się na różne sfery życia - mówi adw. Anna Mazurczak w rozmowie z OKO.press.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Źródło: Miłość Nie Wyklucza/OKO.press
Popularne
- "Skromy dar". Prezent Lasów Państwowych dla o. Rydzyka
- Niereligijne dzieci uczęszczają na religię? Absurd w przedszkolu
- Zapytali posłankę o prezent dla Mentzena. Rozbrajająca odpowiedź
- Pełzają po centrach handlowych. Polacy zapoczątkowali trend
- Promptowy leci worldwide. "Stworzyłem blisko 100 kobiet dla kursantów" [WYWIAD]
- Mentzen o wyniku Konfederacji. "Nie wpuszczać wariatów na listy"
- Kradzież danych z ALAB. Mentzen chce ich ujawnienia
- Kaja Godek nie chce in vitro. Działaczka apeluje do prezydenta
- Nie masz warszawskiej tablicy rejestracyjnej? Nie parkuj w stolicy