Pokolenie Z w wyborach samorządowych. Najwięcej na listach Konfederacji
Fundacja GrowSpace policzyła przedstawicielki i przedstawicieli pokolenia Z w wyborach do Sejmików Wojewódzkich i Rad Miast wojewódzkich. Które ugrupowania postawiły na osoby poniżej 29. roku życia?
Fundacja GrowSPACE to organizacja pozarządowa zajmująca się kwestiami ważnymi dla młodych dorosłych. W oparciu o dane Państwowej Komisji Wyborczej sporządziła raport o obecności pokolenia Z na listach do wyborów samorządowych. GrowSPACE napisała w informacji dla prasy: "Sejmiki Wojewódzkie są o tyle ważne, że to tam leży realna władza samorządowa. Sejmiki będą decydować o podziale środków unijnych, środków z KPO, które będą kluczowymi inwestycjami dla przyszłości naszego pokolenia. Dlatego jest to tak istotne, aby właśnie tam także zasiadło pokolenie Z".
Podobne
- Pokolenie Z wybrało. Jak głosowali najmłodsi uprawnieni?
- Generacja Z o wyborach w Polsce: nie idziesz na wybory, nie masz głosu
- Zawód Oskara Szafarowicza. Migranci w wyborach nie postawili na PiS
- Wybory samorządowe 2024. Zlot szurów na listach Konfederacji [OPINIA]
- Raport "Debiutanci '23". Młodzi chcą Konfederacji i złagodzenia prawa aborcyjnego [OPINIA]
W wyborach do Sejmików Wojewódzkich startuje 335 osób z pokolenia Z
Z raportu GrowSPACE dowiedzieliśmy się, że: "W wyborach samorządowych pięć najważniejszych ogólnokrajowych komitetów partyjnych (KO, PiS, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja) wystawiło łącznie 335 osób do 29. roku życia, z czego 80 osób na miejscach premiowanych (od 1 do 3)". Wysokie miejsce na liście wyborczej daje statystycznie większą szansę na objęcie mandatu. 7 kwietnia w całej Polsce wybranych zostanie 558 radnych Sejmików Wojewódzkich.
Najwięcej młodych ludzi znalazło się na listach Konfederacji - 142 osoby w skali kraju, z czego 39 ma miejsca premiowane. Dominik Kuc z GrowSPACE podkreślił: "Z tej analizy wynika, ze to właśnie prawica chce sięgnąć po głos młodych ludzi, których mobilizacja miała znaczący wpływ na wyniki wyborów 15 października". Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych zaowocowała wyborem jedynie 3 posłów i posłanek poniżej 30. roku życia.
Do Rad Miast wojewódzkich startuje 401 młodych osób
Podobnie wygląda sytuacja w wyborach samorządowych do Rad Miast w 18 miastach wojewódzkich. Najwięcej osób z pokolenia Z startuje z list komitetów partyjnych w Warszawie (64), Krakowie (54) oraz we Wrocławiu (40). Z kolei najmniej młodych znalazło się na listach w Olsztynie (5) i Bydgoszczy (8). Aż w siedmiu miastach wojewódzkich Konfederacja wystawiła najwięcej osób do 29. roku życia. Są to: Wrocław, Toruń, Lublin, Kraków, Opole, Rzeszów i Szczecin. Łącznie we wszystkich 18 miastach wojewódzkich o mandat powalczy 401 młodych kandydatów i kandydatek, z czego 143 ma miejsca premiowane: jedynkę, dwójkę bądź trójkę.
Dominik Kuc podkreślił w komentarzu do tych danych: "Młode osoby często chcą głosować na inne młode osoby na listach wyborczych, ponieważ chcą utożsamiać się z kandydatem bądź kandydatką i mieć swoją reprezentację. Dlatego tak ważne jest, aby debatować o priorytetach pokolenia Z i aby młodzi kandydaci i kandydatki byli obecni na listach wyborczych każdego z ugrupowań".
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos