Pochwalili film z Wrocławia. Kto stoi za Radiem Genoa?
Radio Genoa to profile w mediach społecznościowych epatujące skrajną ksenofobią i rasizmem, szerzące prorosyjskie postawy. Dlaczego ich twórców zainteresowało nagranie z Wrocławia?
Radio Genoa, to organizacja, która prowadzi popularne konta we wszystkich mediach społecznościowych. Tylko na portalu X ma 715 tys. obserwujących. Kilka dni temu opublikowała tam krótki film z Wrocławia z pytaniem "To jest Polska. Co zauważacie?".
Podobne
- Czy X dba o swoich użytkowników? Maja Staśko pokazała, jak jest
- Donald Trump przegrał z internetem. Jego słowa zmieniły się w taniec
- Sędzia zamknie portal X? Elon Musk zbiera burzę, którą zasiał
- "Jesteśmy czarni w Polsce". Komu wolno narzekać na nasz kraj?
- Andrew Tate przesadził? Influencer atakuje Taylor Swift
Radio Genoa to ksenofobiczne, prorosyjskie profile
Radio Genoa nie jest radiem, ani żadnym innym przedsiębiorstwem medialnym. Nie jest też zarejestrowaną organizacją pozarządową. Nie ma strony internetowej, nie są z nią połączone żadne nazwiska, twórcy profili "radia" w mediach społecznościowych są całkowicie anonimowi.
Najpopularniejsza odpowiedź pod pytaniem Radia Genoa dotyczącym Wrocławia brzmi: "Jest bardzo spokojnie, mało zróżnicowanie, bez imigrantów i islamistów". Konto, które niegdyś publikowało głównie po włosku, zazwyczaj mówi o uchodźcach, islamie, przemocy lub o wszystkich powyższych na raz. Jego autorzy twierdzą, że Europa znajduje się na skraju upadku, a odpowiedzią są prawicowe populistyczne partie polityczne.
Szwajcarski dziennik "Neue Zürcher Zeitung" opublikował w grudniu 2023 r. szeroką analizę profili Radia Genoa w mediach społecznościowych. Podkreślono w nim, że Rosja nieustannie próbuje destabilizować europejskie demokracje poprzez szerzenie dezinformacji i propagandy oraz zwiększanie popularności prorosyjskich partii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]
Radio Genoa publikuje również treści z wyraźnym prorosyjskim nastawieniem. 26 września 2022 r. platforma opublikowała wideo z demonstracji w Gerze we wschodnich Niemczech. Widać na nim między innymi emeryta niosącego tekturowy znak z napisem "Otworzyć Nord Stream!". Radio Genoa napisało: "Tysiące ludzi demonstruje przeciwko polityce Olafa Scholza domagając się zakończenia sankcji wobec Rosji".
Radio Genoa manipuluje materiałami
Radio Genoa podjudza swoich obserwatorów i obserwatorki mieszanką kłamstw, półprawd i faktów. Publikowane na profilach filmy często są opisane w niezgodny z rzeczywistością sposób. Na przykład 26 października 2020 r., w czasie restrykcji związanych z COVID-19, Radio Savana (to jedna z poprzednich nazw używanych przez tych samych anonimowych autorów) opublikowało film przedstawiający mężczyzn, którzy wydawali się imprezować. Opisem brzmiał: "Włosi w zamknięciu, Afrykanie na dyskotece".
Jak napisał nnz.ch, według włoskich weryfikatorów faktów, nagranie było autentyczne, ale sfilmowani ludzie nie przyszli na imprezę pod gołym niebem, ale protestować przeciwko nigeryjskiemu rządowi. Radio Genoa nigdy nie podaje materiałów video, które publikuje, co utrudnia ich weryfikację. Poprzednia odsłona Radia Genoa, Radio Savana, publikowała przede wszystkim po włosku. Teksty w tym języku do dziś pojawiają się na profilach Radio Genoa.
Dziennikarze "Neue Zürcher Zeitung" podjęli się weryfikacji "wiadomości", które Radio Genoa rozprzestrzeniło w ciągu kilku dni ich śledztwa jako newsy. Zdjęcie modlących się muzułmanów, które rzekomo zostało zrobione w Londynie, zostało zrobione w Toronto. Kobieta paląca francuską flagę nie została sfilmowana we Francji, ale w Maroku. Nagranie mężczyzny atakującego kobietę w paryskim metrze miało ponad trzy lata.
Amerykanie zazdroszczą Wrocławianom
Jednak wśród obserwujących profil Radio Genoa znalazły się osoby, głównie ze Stanów Zjednoczonych, które dostrzegły, że o uroku nagrania z Wrocławia, stanowi coś więcej, niż kolor skóry ludzi, którzy się na nim pojawili. Pojawił się ironiczne komentarze: "Za mało samochodów, można by zmieścić tyle aut w tej przestrzeni, ale jest ona marnowana na pieszych".
Były tez takie, całkiem wprost stawiające diagnozę: "[Widzę - przyp.red.] miasto zaprojektowane w sposób, z którym Amerykanie bardzo mocno walczą. Chcesz tego typu obszarów? Zmniejsz znaczenie samochodów i zwiększ transport publiczny". Nie przeszedł niezauważony również fakt, że krótki filmik z Polski kończy się klasycznym "Ej, Andrzej k***a".
Źródło: nzz.ch
Popularne
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Ohydne nagranie z backstage'u. Skolim broni Luxona
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Takefun zdradza, ile Budda miał zarobić na loterii. Kwota wbija w fotel
- Tiktoker utknął w korku. Wszystko przez Marsz Furasów
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?