Planujesz zmiany w życiu od Nowego Roku? Przeczytaj wskazówki, jak się za to zabrać
Najwyższy czas na określenie postanowień noworocznych. Czy wiemy, jak się za nie zabrać, by na samych postanowieniach się nie skończyło? Jak ustalać realistyczne cele, pokonywać przeszkody i nie stracić motywacji już na samym początku?
Wszystko zaczyna się w styczniu
Początek nowego roku to doskonała okazja do wprowadzenia zmian w swoim życiu, które zazwyczaj mamy w głowie już pod koniec ubiegłego. Bardzo często są to również te postanowienia, które mieliśmy w minionym roku, lecz nie udało się ich zrealizować. W tym roku jednak czujemy większą siłę i nie zamierzamy się poddać. Brzmi znajomo? O ile w styczniu mamy w sobie jeszcze sporo motywacji, to z każdym kolejnym miesiącem wola walki spada i po paru tygodniach zapominamy już o noworocznych postanowieniach.
Podobne
- Seks na antyseksualnych łóżkach? Ekspertka radzi, jakie pozycje będą najlepsze
- Hip dips powoduje niezdrowe kompleksy wśród kobiet. Na czym polega ten trend?
- Ma 35 lat i wygląda jak nastolatek. Zdradził swój sekret
- Snopp Dogg zaprojektował unikalny pin. Stał się hitem Igrzysk
- Astrologia w sezonie wakacyjnym: jaki będzie najlepszy urlop dla twojego znaku zodiaku?
Analiza badań w tym zakresie pokazuje, że noworoczne postanowienia ludzi żyjących w Polsce dotyczą najczęściej odchudzania. W zeszłorocznym raporcie, podsumowującym wyniki badań z panelu Ariadna, wynika, że aż 76% Polaków wyznaczyło sobie taki cel. Poza tym wysoko w rankingu noworocznych postanowień uplasowały się zamiary dotyczące zdrowego odżywiania i uprawiania sportu. Czy w tym roku będzie podobnie? Patrząc na trendy jest to bardzo prawdopodobne, ale na razie warto skupić się na wprowadzeniu w życie zaplanowanych zmian.
Jak urealnić postanowienia noworoczne?
Kluczowe podczas wyznaczania noworocznych celów jest realne oszacowanie własnych możliwości. Jeśli na listę postanowień wpiszemy, żeby wygrać zawody kulturystyczne, a nigdy nie byliśmy na siłowni, to celu nie osiągniemy. By postanowienia noworoczne stały się postanowieniami całorocznymi, trzeba odpowiednio je zaplanować. Precyzyjne określenie zamiarów to pierwszy element w stronę zmiany. Warto tu skorzystać z bardzo praktycznej metody, znanej jako SMART.
SMART służy do ustalania celów, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Składa się z kilku następujących elementów:
- Specific (konkretny) - oznacza, że cel powinien być konkretny wyraźnie określony
- Measurable (mierzalny) - oznacza, że cel powinien być mierzalny, co umożliwi śledzenie postępów
- Achievable (osiągalny) - cel powinien być realistyczny i możliwy do osiągnięcia po skorzystaniu z dostępnych zasobów i możliwości
- Relevant (istotny) - cel powinien być istotny i realny do wykonania
- Time-bound (określony w czasie) - cel powinien mieć określony termin realizacji, posiadać konkretną datę wykonania.
Kolejne kroki
Wszystkie wyznaczone cele warto spisać na kartce i umieścić ją w widocznym miejscu. Jeśli kartka będzie znajdowała się w obrębie naszego wzroku, będziemy na nią często spoglądać i przypominać sobie o planach. Dobrym rozwiązaniem jest także podzielenie "dużych" celów na mniejsze etapy - jeżeli jest to oczywiście możliwe. Twoim celem na 2025 rok jest zrzucić 15 kilogramów? Zapisz, że to docelowy plan, ale podziel go na części, np. zakładając, że będziesz tracić 1,5 kilograma miesięcznie. Dzięki temu już po miesiącu zobaczysz, czy działasz zgodnie z założeniami.
W kontekście zmian przydatne są również nawyki. Realizację postanowienia dotyczącego odchudzania ułatwi wprowadzenie kilku nowych nawyków, takich jak chodzenie na siłownię trzy razy w tygodniu lub spacer każdego dnia co najmniej 40 minut. Mogą to być też mniejsze nawyki, np. jem słodycze tylko raz w tygodniu lub codziennie piję minimum 1,5 litra wody.
Motywacja
Metoda SMART jest bardzo praktyczna do realizacji postanowień, jednak nic nie zdziałamy bez odpowiedniej dawki motywacji, którą musimy w sobie znaleźć. Jak już wspomniano na wstępie, z początkiem roku raczej nikomu jej nie brakuje, ale z każdym kolejnym tygodniem jest coraz mniej. Na szczęście są sposoby, by utrzymać motywację do działania.
Jednym ze sposobów jest przygotowanie listy korzyści, jakie osiągniemy po osiągnięciu celu. Skupmy się na tym, co się stanie kiedy zrzucimy upragnione 15 kilogramów. Będziemy zdrowsi? Zapiszmy to. Będziemy lepiej wyglądać i mieć lepszą kondycją? Zapiszmy to! Pozbędziemy się kompleksów na punkcie swojego wyglądu? To też zapiszmy! Dzięki temu w chwilach kryzysu, który na pewno się pojawi, będziemy mieli wsparcie - w końcu to nasze marzenia, które są na wyciągnięcie ręki, nie poddawajmy się!
Plan awaryjny i system nagród
Realizacja celu nie zawsze jest usłana różami. Na naszej drodze mogą pojawić się różnego rodzaju trudności, mniejsze i większe przeszkody. Zawczasu można już o nich pomyśleć i przygotować plan B, po który sięgniemy, gdy spadnie motywacja.
Doskonałym motywatorem są także nagrody. Jeśli rozpiszemy swój cel na mniejsze etapy, łatwiej będzie nam kontrolować osiągane postępy, za co możemy się nagradzać we właściwy sposób. Zrzucając wagę, nie najlepszym pomysłem będzie słodkie ciastko, ale już zrobienie dla siebie czegoś miłego, jak wyjście do kina czy pójście na masaż, wręcz pożądane.
Teraz nie macie już wątpliwości, że uda się wam doprowadzić postanowienie noworoczne do końca. Trzymamy kciuki!
Źródło: panelariadna.pl
Popularne
- Więzienie za sylwestra u Pawła Zduniaka? Policja ostrzega
- Paweł Zduniak szykuje sylwestra roku? Okrutny żart internautów
- Renifer Leoś jak stwór z horroru. Jego głowa atrakcją miasta
- "Wujek Foliarz" murowanym hitem? Ekranizacja kultowej pasty
- Paweł Zduniak dostanie pomoc w sylwestra? Apel Przemka Pro
- Tede odpowiada na diss Olejnika. Raper skorzystał ze wsparcia AI
- Influencerka kupiła trzy MacBooki. Teraz szuka pomocy w internecie
- Maryja i Józef walczą o opiekę nad małym Jezuskiem. Nagranie hitem w internecie
- Kim jest Luigi Mangione? Nowe teorie spiskowe o mordercy