Pigułka antykoncepcyjna bez recepty? W tym kraju to możliwe
Rząd USA zatwierdził pierwszą w historii pigułkę antykoncepcyjną bez recepty. Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła w czwartek 13 lipca, że tabletka marki Opill będzie dostępna dla kobiet w każdym wieku.
W oświadczeniu Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że dopuszczenie tabletki bez recepty dla wszystkich pomoże zmniejszyć bariery kobiet w dostępie do antykoncepcji. Producent Opill oświadczył, że najprawdopodobniej pigułka będzie dostępna bez recepty na początku 2024 r.
Podobne
- Katolicki kraj wprowadza tabletkę "dzień po" bez recepty
- Przełom w dostępie do antykoncepcji. Tusk ogłosił zmianę
- Antykoncepcja awaryjna bez recepty od 15 r. życia. Powrót do normalności
- "Efekt Trumpa" już widoczny. Kobiety masowo ruszyły do aptek
- Nowy wróg Kai Godek w sprawie aborcji. Tym razem padło na PiS
Pierwsza w historii pigułka antykoncepcyjna bez recepty
Lekarze twierdzą, że pigułka zawierająca tylko progestagen jest szczególnie bezpieczną formą antykoncepcji. Wszystko dlatego, że nie zawiera estrogenu, co oznacza, że ma mniej skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia.
- Stosowana zgodnie z zaleceniami, codzienna doustna antykoncepcja jest bezpieczna i oczekuje się, że będzie bardziej skuteczna niż obecnie dostępne metody antykoncepcji bez recepty w zapobieganiu niezamierzonej ciąży - powiedziała dr Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA.
Zatwierdzenie tabletki nastąpiło po tym, jak panel doradczy ekspertów FDA w maju jednogłośnie zagłosował za zaleceniem dostępności pigułki bez recepty.
Decyzja FDA została w czwartek pochwalona przez kilka grup medycznych, w tym Advocates for Youth, organizację non-profit organizację non-profit walczącą o prawa do zdrowia, która nazwała zatwierdzenie "długo spóźnionym".
Eksperci twierdzą, że kobiety - a w szczególności nastolatki - napotykają szereg barier w dostępie do usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, w tym brak ubezpieczenia zdrowotnego i trudności ze znalezieniem transportu na wizyty lekarskie. Spotykają się również ze stygmatyzacją ze strony pracowników służby zdrowia czy rodziców, gdy próbują uzyskać pigułkę.
Źródło: bbc.com
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Niezobowiązująca praca po maturze. Czym jest GIG economy i freelancing?
- Czym jest Labubu? Wszystko, co musisz wiedzieć o maskotkach
- Flipowanie iPhone'ami sposobem na życie? Nowa moda na TikToku
- Co robić w maju w mieście? TOP 3 koncerty, na które warto się wybrać
- Bagi testuje okulary do ściągania. "Normalnie mi się wyświetla tekst"
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie