Firma Neuralink wszczepiła pierwszy implant w mózg człowieka

Pierwszy implant mózgu od Muska wszczepiony. To element Telepathy

Źródło zdjęć: © X
Marta Grzeszczuk,
30.01.2024 14:30

Elon Musk ogłosił sukces firmy Neuralink. Udało się wszczepić pierwszej osobie implant mózgu, który pozwoli na "telepatię".

29 stycznia miliarder Elon Musk poinformował na portalu X, którego jest właścicielem, że pierwszej osobie wszczepiono do mózgu implant Neuralink. W kolejnych postach Musk doprecyzował, że implant jest częścią programu Telepathy, który ma umożliwiać kontrolę nad urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli.

Elon Musk ogłosił wszczepienie implantu mózgu Neuralink człowiekowi

Musk wyjaśnił na portalu X, że Telepathy: "Umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal dowolnym urządzeniem poprzez samo myślenie. Początkowymi użytkownikami będą osoby, które straciły władzę w kończynach. Wyobraźmy sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż maszynistka lub licytator. Taki jest właśnie cel".

Jak podała agencja Reuters, w 2023 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła Muskowi na przeprowadzenie pierwszego badania w celu przetestowania implantu na ludziach. We wrześniu firma Neuralink poinformowała, że rozpoczęła rekrutację do badania.

trwa ładowanie posta...

Elektroniczny implant trafił do mózgu pierwszego ochotnika

W styczniu za pomocą robota chirurgicznego umieszczono implant Telepathy w mózgu pierwszej osoby. Został wszczepiony w rejonie, który kontroluje zamiar poruszania się. Celem jest umożliwienie ludziom kontrolowania kursora komputerowego lub klawiatury za pomocą samych myśli.

Według informacji opublikowanych przez Muska, pacjent lub pacjentka dobrze znosi proces rekonwalescencji po operacji, a wstępne wyniki pokazują obiecujące sygnały o przewodnictwie neuronów. Neurony to komórki, z których zbudowany jest mózg - jego funkcjonowanie polega na przesyłaniu przez nie impulsów elektrycznych i chemicznych.

Implanty Muska nie są pierwszymi wszczepianymi w mózgi. Urządzenia elektroniczne stymulujące lub "wyłączające" obszary w mózgu są używane od lat m.in. w leczeniu epilepsji, choroby Parkinsona, a nawet lekoopornej depresji. Implanty Neuralink będą za to pierwszymi, które umożliwiają bezprzewodową komunikację z innymi urządzeniami elektronicznymi.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0