Oceny z zachowania do zmian? Rozmyślania Barbary Nowackiej
Ministra edukacji Barbara Nowacka regularnie przedstawia plany zmian, jakie już zaszły bądź mają zajść w polskich szkołach. Usunęła prace domowe w pierwszych klasach podstawówki, z placówek zniknie kontrowersyjny przedmiot HiT, a także wprowadziła edukację zdrowotną, która wejdzie w życie w 2025 r. Tym razem posłanka Platformy Obywatelskiej chce zmian w wystawianiu ocen z zachowania.
Barbara Nowacka to polska polityczka i działaczka feministyczna oraz wspierająca tęczową społeczność. Z wykształcenia jest informatyczką. W latach 2015-2017 była współprzewodniczącą partii Twój Ruch, a od 2016 r. jest liderką grupy Inicjatywy Polska. Od 2019 r. dumna posłanka na Sejm IX i X kadencji, a od grudnia 2023 r. ministra edukacji w trzecim rządzie Donalda Tuska.
Gdy Barbara Nowacka przejmowała resort edukacji, wiele osób mówiło, że ma bardzo trudny orzech do zgryzienia. Wszystko dlatego, że obejmowała ministerstwo po jednym z najbardziej kontrowersyjnych ministrów, czyli Przemysławie Czarnku. Przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy dał się zapamiętać jako człowiek, który do szkół wprowadził politykę oraz podziały. Barbara Nowacka zapowiadała, że placówki w całej Polsce czeka wiele zmian. Niektóre z nich, jak zmniejszenie godzin religii, wywołały niemałe kontrowersje. Tym razem możesz być dokładnie tak samo.
Barbara Nowacka i zmiany w ocenianiu zachowania uczniów
W czwartek 20 czerwca Barbara Nowacka była gościnią w Radiu ZET. Ministra edukacji w rozmowie z dziennikarzami przyznała, że zastanawia się, czy nie istnieje konieczność wprowadzenia zmian przy wystawianiu uczniom ocen z zachowania. Stwierdziła, że "ocena z zachowania jest bardzo dyskusyjna, bo jest kompletnie niemierzalna". Według posłanki z Platformy Obywatelskiej spokojnie można zrezygnować z wystawiania ww. oceny.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Barbara Nowacka przyznała, że uważa, że ocena z zachowania powinna mieć charakter bardziej opisowy. Zaznaczyła jednak, że samodzielnie nie podejmie żadnych decyzji, a prace dotyczące tego tematu chce oddać ekspertom, którzy przeprowadzą szczegółowe oraz potrzebne badania na ten temat. Jak czytamy na portalu wiadomosci.gazeta.pl, pracownia IBRIS na życzenie Radia ZET sprawdziła, co o tym pomyśle sądzą Polacy.
Odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" udzieliło 19,1 proc. pytanych. Opcję "raczej się zgadzam" wybrało 11,5 proc., "raczej się nie zgadzam 23,6 proc., a "zdecydowanie się nie zgadzam" 36,8 proc. Odpowiedź "nie wiem/ trudno powiedzieć" wybrało 9,1 proc. badanych. Z odpowiedzi Polaków jasno wynika, że nie są fanami usuwania wystawiania ocen z zachowania. Oczywiście, Barbara Nowacka nie podjęła na razie decyzji, są to na razie luźne przemyślenia, które zapewne wrócą już we wrześniu, gdy dzieciaki znowu pójdą do szkół.
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół