Niebieski Księżyc i Superpełnia. Czy chmury uniemożliwią obserwację nieba?
Niebieski Księżyc pojawił się na niebie, a jego kumulacja przypadnie w nocy z 30 na 31 sierpnia. Jak przygotować się do oglądania zjawiska?
Pełnia Niebieskiego Księżyca jest cyklicznym, choć rzadkim zjawiskiem. Standardowo zdarza się raz na 2,5-3 lata. W tym roku wydarzenie będzie szczególnie wyjątkowe, ponieważ czasowo idealnie zgra się z superpełnią. Oznacza to, że Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi i będzie można go podziwiać ze stosunkowo niewielkiej odległości.
Podobne
- Pełnia Księżyca w sierpniu. Co przyniesie Niebieski Księżyc?
- Nów Księżyca w sierpniu w Lwie. Czas chaosu i uzdrowienia
- Pełnia Księżyca w lipcu. Jak oddziałuje na nas Koźli Księżyc?
- O co chodzi z Pełnią Kukurydzianego Księżyca? Mocno się zdziwisz
- Uczniowie w szkołach zamarzają. Umarłe Statuty interweniują
Na początku należy też wyjaśnić, że obserwowany satelita niestety nie będzie niebieski. Wskutek działania atmosfery będziemy widzieć go w barwie pomarańczowej. Nazwa zjawiska wzięła się od angielskiego określenia "once in a blue moon", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "od wielkiego dzwonu". Standardowo pełnia Księżyca przypada co miesiąc (ok. 29,5 dnia). Niebieski Księżyc jest rzadką, drugą pełnią Księżyca w jednym miesiącu.
Karol Wójciki z profilu "Z głową w gwiazdach" podaje jednak, że czasami zdarza się zaobserwować satelitę w innym kolorze niż standardowy.
"Gdy atmosfera zanieczyszczona jest pyłem, którego cząsteczki są nieco większe od 0,7 mikrometra, atmosfera pochłania czerwoną barwę światła. Wtedy Księżyc wydaje się być właśnie bardziej niebieskawy. Po raz pierwszy obserwowano to zjawisko po wybuchu wulkanu Krakatau w 1883 roku" - informuje na Facebooku.
Niebieski Księżyc w Superpełni. Unikalne astronomiczne zjawisko
W czasie Niebieskiego Księżyca satelita będzie znajdował się "tylko" 357 344 km od Ziemi. To prawie o 50 tys. km bliżej niż podczas minipełni, kiedy Księżyc jest oddalony od naszej planety o 405 tys. km. Zbiegnięcie się superpełni i Niebieskiego Księżyca również jest niepowtarzalne. Według NASA wydarza się raz na kilkanaście lat. Ostatnio mieliśmy z nim do czynienia w 2014 r., a następna okazja na obserwację Niebieskiego Księżyca w superpełni będzie dopiero w 2037 r.
Jak obserwować Niebieski Księżyc w superpełni?
Niebieski Księżyc ukaże się na niebie z nocy 31 na 30 sierpnia. Kulminacja nastąpi ok. godz. 3.30 rano. Aby obserwować zjawisko, nie jest konieczne żadne specjalistyczne narzędzie. Biorąc pod uwagę superpełnię, satelita może być nawet o 17 proc. większy i świecić o 30 proc. jaśniej niż zwykle.
W Polsce w noc Niebieskiego Księżyca niebo ma być zachmurzone, co może utrudnić monitorowanie satelity, lecz zapowiadane są również przejaśnienia. Szansa na zobaczenie i uwiecznienie pełni jest całkiem spora.
Popularne
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Ohydne nagranie z backstage'u. Skolim broni Luxona
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Takefun zdradza, ile Budda miał zarobić na loterii. Kwota wbija w fotel
- Tiktoker utknął w korku. Wszystko przez Marsz Furasów
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?