Kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni

Kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni. Co to oznacza?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
27.08.2023 12:00

W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie będą działy się niesamowite rzeczy. Będzie można zaobserwować bowiem zjawisko superpełni. Księżyc znajdujący się blisko Ziemi wyda się nam większy i bardziej pomarańczowy.

Już niedługo czeka nas przepiękne zjawisko, które zaobserwujemy na niebie. W nocy z 30 na 31 sierpnia będziemy świadkami drugiej pełni w tym miesiącu. Niebo bez wątpienia zrobi na nas wrażenie.

Niebieski Księżyc i superpełnia

Jak czytamy na rmf24.pl, na niebie będzie można zobaczyć superpełnię, czyli moment, kiedy Księżyc w pełni będzie bardzo blisko Ziemi. Zjawisko to obserwujemy, gdy Srebrny Glob znajduje się w odległości około 360 tys. km od Ziemi. W nocy z 30 na 31 sierpnia będzie to dokładnie 357 344 km. Warto podkreślić, że ten ewenement da się zaobserwować jedynie kilak razy w roku.

- To, z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia, to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego, z kalendarzem urzędowym - powiedział w rozmowie z RMF FM wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.

Superpełnia Księżyca już niedługo
Superpełnia Księżyca już niedługo (Canva)

Warto również zaznaczyć, że będzie to już druga pełnia w tym miesiącu. Pierwszą można było oglądać 1 sierpnia. Jak donosi rmf24.pl, taka właśnie kalendarzowa koincydencja wystąpienia dwóch pełni w jednym miesiącu nazywana jest Niebieskim Księżycem "Blue Moon". To, co sprawia, że zjawisko to będzie wyjątkowe, jest fakt, że mamy do czynienia z dwiema następującymi po sobie superpełniami.

- Blue Moon występuje nieczęsto, bo pełna lunacja, czyli odległość od pełni do pełni, to 29,5 doby. Stąd pierwsza pełnia w miesiącu musi nastąpić w pierwszej dobie miesiąca, by ta druga pełnia nastąpiła w ostatniej dobie - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Damian Jabłeka.

Źródło: rmf24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1