Greta Thunberg znów w akcji

Greta Thunberg znów w akcji. "Muszą przestać kłamać"

Źródło zdjęć: © Michael Campanella / Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,19.03.2024 12:45

W poniedziałek pięciu aktywistów klimatycznych z ruchu Fridays for Future, w tym Greta Thunberg, zakłóciło walne zgromadzenie akcjonariuszy Scandinavian Airlines (SAS) w Szwecji. Protestujący zarzucili SAS greenwashing, czyli fałszywe przedstawianie się jako firma przyjazna środowisku.

Greta Thunberg i inni aktywiści z Fridays for Future weszli na salę z transparentami i skandowali hasła krytykujące SAS za emisje CO2 i brak działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dopuszczono ich do udziału w spotkaniu w siedzibie firmy w Frosundavik pod Sztokholmem, ponieważ Fridays for Future posiada udziały w linii lotniczej.

Nasze przesłanie do SAS jest takie, że muszą przestać kłamać i wprowadzać ludzi w błąd, sprawiając, że ich usługi wydają się zrównoważone. Angażują się w greenwashing

- powiedziała Thunberg przed rozpoczęciem spotkania.

Fridays for Future to młodzieżowy ruch na rzecz klimatu, który powstał w 2018 r. po tym, jak 15-letnia Thunberg rozpoczęła protesty przed szwedzkim parlamentem. Ruch zorganizował masowe protesty w miastach na całym świecie, wzywając rządy i firmy do podjęcia bardziej zdecydowanych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Greta Thunberg zakłóciła zgromadzenie akcjonariuszy linii lotniczej

Przedstawiciele Fridays for Future stwierdzili, że nie ma lotów zrównoważonych pod względem środowiskowym. Zapytali również, jak SAS zamierza ograniczyć liczbę lotów w nadchodzących latach. Odpowiedzi na pytanie udzielił dyrektor generalny SAS Anko van der Werff.

SAS zrobił wiele, aby zastosować się do Porozumienia paryskiego, a my postępowaliśmy w taki sposób, aby zachować zgodność z wytycznymi określonymi w porozumieniu. Latanie jest ważne. Ważne jest, aby jednoczyć świat

- powiedział der Werff.

Thunberg bez prośby o udzielenie głosu zakwestionowała wypowiedź dyrektora generalnego. Aktywistka zapytała, jak zarząd SAS może spać spokojnie w nocy, podczas gdy jej zdaniem ludzie już umierają z powodu kryzysu klimatycznego.

Dlaczego nie szanujecie naszej przyszłości? Dlaczego wymyślacie tylko frazesy? Nie słuchacie nas ani nauki

- mówiła aktywistka.

Linie lotnicze bronią swojego bilansu

Atmosfera pomiędzy aktywistami a akcjonariuszami SAS była napięta. Kilka osób prywatnych poprosiło działaczy o opuszczenie lokalu i przestrzeganie porządku obrad. - Każdy ma prawo do wolności słowa, ale musi być ona prezentowana zgodnie z zasadami porządku na sali - powiedział po zgromadzeniu akcjonariusz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

SAS broni swojego bilansu w zakresie zrównoważonego rozwoju, twierdząc, że inwestuje w nowe technologie, takie jak biopaliwa i samoloty elektryczne, aby zmniejszyć emisje. Spółka zobowiązała się również do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Aktywiści klimatyczni twierdzą jednak, że te działania nie są wystarczające. Argumentują, że SAS musi radykalnie zmniejszyć liczbę lotów, aby realnie ograniczyć swój wpływ na środowisko.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 11
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
terma,zgłoś
Młada, a ma więcej rozumu niż wyśmiewający ją starsi od niej.
Odpowiedz
3Zgadzam się10Nie zgadzam się
Spoko,zgłoś
To dziecko używa wiele górnolotnych frazesow, ale treści w tym mało. Niech się weźmie za sprzątanie plastiku i sadzenie lasów. Bo od gadania w stylu "dlaczego nie dbacie o moją przyszłość" to jest każdy.
Odpowiedz
13Zgadzam się2Nie zgadzam się
zielony,zgłoś
Nastolatkę zrobili ekspertem od klimatu - kupa śmiechu :):):)
Odpowiedz
12Zgadzam się2Nie zgadzam się