Różowe skrzyneczki zawisną w Gdańsku. Już niebawem w 350 szkołach
Różowe skrzyneczki to nic innego jak miejsce, w których kobiety mogą znaleźć bezpłatne środki menstruacyjne w awaryjnej sytuacji. A Gdańsk świeci przykładem, zamierzając zawiesić ponad tysiąc takich skrzynek w przestrzeni miejskiej. Już 350 szkół, pierwsze instytucje i urzędy w Gdańsku zamówiły różowe skrzyneczki.
"Szkoły, instytucje czy organizacje pozarządowe zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki, które w ramach współpracy zostały sfinansowane ze środków UNICEF. Łącznie w przestrzeni miejskiej pojawi się ich ponad tysiąc" – podaje oficjalny portal miasta Gdańska.
Podobne
- Różowe Skrzyneczki w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Nie stać ich na podpaski?"
- "Klasa w formie - forma w klasie". Nowy program zdrowotny w szkołach
- Różowe skrzyneczki trafiły do szkół w Rzeszowie. Co w nich jest?
- To już oficjalne. Od września w szkołach nowy obowiązkowy przedmiot
- Salmonella w Kinder Niespodziankach. Ferrero uspokaja, TikTok panikuje
Zgodnie z filozofią "weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar" w różowych skrzyneczkach będą dostępne bezpłatne środki menstruacyjne w postaci podpasek i tamponów. Szkoły, organizacje pozarządowe i instytucje, które wyraziły zainteresowanie akcją, mają dbać o uzupełnienie środków higieny we własnym zakresie. A warto zauważyć, że do inicjatywy dołączyło już 350 gdańskich szkół.
Łącznie w przestrzeni miejskiej Gdańska ma pojawić się ponad 1000 różowych skrzyneczek. "Działanie to ma na celu walkę z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji" – podkreśla portal Gdańsk.
Walka z wykluczeniem menstruacyjnym
Problem nie jest mały, bo prawie 500 tys. kobiet w całej Polsce doświadcza wykluczenia menstruacyjnego z powodu braku środków finansowych na zakup podpasek i tamponów. Brak dostępu do tych produktów powoduje, że 21 proc. uczennic musi opuszczać zajęcia szkolne, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z domu. Dodatkowo 42 proc. rodzin nie porusza tematu miesiączki w domu, podczas gdy 43 proc. nastolatek unika rozmowy o tym z ojcem.
Tak, więc jeśli znasz miejsca, gdzie twoim zdaniem powinna zawisnąć różowa skrzyneczka, możesz wskazać taką potrzebę ich administratorom. Wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe i instytucje, z których usług korzystają na co dzień mieszkanki Gdańska – ale nie tylko – mogą zgłaszać się po nie, wypełniając wcześniej formularz online.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół