Na kogo będą głowali młodzi Polacy?

Na kogo zagłosują młodzi Polacy? Nie chcą legalizacji marihuany i związków partnerskich

Źródło zdjęć: © Evereststudio, Jakub Szymczuk, YouTube, wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,14.04.2023 11:15

Z "Politycznego portretu młodych Polaków" wynika, że młodzi chcą rozdziału państwa od Kościoła, ale nie pasuje im legalizacja marihuany i związków partnerskich. Na kogo będą głosowali w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

W Polsce jesienią 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. W ich trakcie wybierzemy przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W związku z tym pojawia się coraz więcej badań, które sprawdzają, na kogo zamierzają głosować Polki i Polacy.

Centrum Badań Marketingowych Indicator i Fundacja Adenauera opublikowali raport badający poglądy młodych i ich preferencje polityczne. Dzięki "Politycznemu portretowi młodych Polaków" poznaliśmy stosunek młodych do aborcji, in vitro oraz Kościoła.

Na kogo będą głosowali młodzi Polacy?

W marcu pojawił się sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM. Dowiedzieliśmy się z niego, że tylko 39 proc. osób w wieku 18-29 lat deklaruje swój udział w wyborach. Teraz dzięki "Politycznemu portretowi młodych Polaków" wiemy, na kogo ta grupa będzie głosowała.

Z danych wynika, że młodzi nie są chyba nastawieni na zmiany. Najwięcej z nich, bo 27 proc. zamierza głosować na PiS. Trochę mniej, bo 24,7 proc. popiera Koalicję Obywatelską. Konfederacja jest trzecią najpopularniejszą partią i głosować na nią chce 19,2 proc. młodych osób.

Na Lewicę planuje oddać swój głos 14,1 proc. badanych. Koalicja PSL-Polska 2050, która oficjalnie jeszcze nie istnieje, zebrała 9,6 proc. głosów. W badaniu Centrum Badań Marketingowych Indicator i Fundacji Adenauera wzięło udział 1200 osób w wieku 18-30 lat.

trwa ładowanie posta...

Młodzi nie chcą legalizacji marihuany i związków partnerskich?

Autorzy badania zaznaczają, że cztery lata temu przeprowadzany przez nich sondaż prawidłowo przełożył się na oddane głosy. W "Politycznym portrecie młodych Polaków" sprawdzono również, jakie opinie mają młodzi w kluczowych politycznych i gospodarczych kwestiach.

Niektóre deklaracje są naprawdę zaskakujące. Wychodzi na to, że prawie 60 proc. młodych nie zgadza się z postulatem liberalizacji prawa aborcyjnego, a aż 62,6 proc. nie chce wprowadzenia związków partnerskich. Prawie 90 proc. młodych sprzeciwia się również legalizacji marihuany rekreacyjnej.

Jeśli chodzi o rozdział Kościoła od państwa, to ponad 80 proc. młodych opowiada się za takim rozwiązaniem. Prawie 60 proc. z nich również popiera finansowanie in vitro i antykoncepcji z budżetu państwa. 79,3 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że rząd powinien podjąć zdecydowane kroki w walce z kryzysem klimatycznym.

Zaskakujące jest też to, że młodzi nie mają sprecyzowanych poglądów, a aż 61 proc. z nich nie chce definiować ich przez podział na lewicę i prawicę. Warto też dodać, że ponad 71 proc. młodych uważa, że przez ostatnie osiem lat ich życie w Polsce się pogorszyło. Biorąc jednak pod uwagę preferencje wyborcze, chyba nie są aż tak niezadowoleni, skoro większość z nich wciąż chce głosować na PiS.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wiadomości WP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 214
Kasia,zgłoś
PRAWO DO ABORCJI KOBIET ,ROŹDZIAŁ PAŃSTWO A KOŚCIÓŁ DALEJ USUNĄĆ KOŚCIÓŁ WIARA W NAUKE DALEJ USUNĄĆ SYSTEM MAFIJNY W PAŃSTWIE NA CAŁYM ŚWIEĆIE DOTYCZY KAŻDEGO KRAJU a dalej zobaczymy= usuńięcie bronji i wojska na całym ŚWIECIE WOLNY ŚWIAT TO POCZĄTEK JEŚLI TO NIE ZROBIMY TO BĘDZIE ZAGŁADA ŹYCIA NA ŚWIECIE ZEGAR TYKA MAMY MAŁO CZASU WYBIERZ JUŻ DZIŚ
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Pooi,zgłoś
Jak ktoś młody może twierdzić że im się w ciągu 8 lat pogorszyło jak poprzednio rodzice wszystko opłacali? A prawda jest taka że za Tuska to ludzie za 4zlote pracowali,o ile mieli w ogóle pracę. Dziś choć drogo stać cię na jedzenie i mieszkanie
Odpowiedz
3Zgadzam się6Nie zgadzam się
królik,zgłoś
Kurna kto robił i gdzie te sondaże przecież to jakaś ściema
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 7