Na kogo zagłosują młodzi Polacy? Nie chcą legalizacji marihuany i związków partnerskich
Z "Politycznego portretu młodych Polaków" wynika, że młodzi chcą rozdziału państwa od Kościoła, ale nie pasuje im legalizacja marihuany i związków partnerskich. Na kogo będą głosowali w nadchodzących wyborach parlamentarnych?
W Polsce jesienią 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. W ich trakcie wybierzemy przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W związku z tym pojawia się coraz więcej badań, które sprawdzają, na kogo zamierzają głosować Polki i Polacy.
Podobne
- Raport "Debiutanci '23". Młodzi chcą Konfederacji i złagodzenia prawa aborcyjnego [OPINIA]
- Równość płac, prawa reprodukcyjne i nie tylko. Czego kobiety oczekują od rządu?
- Mentzen znowu błysnął. Picie piwa nie szkodzi?
- Propagandowe broszury. Nowy pomysł Czarnka i Kukiza
- Polacy chcą zmian w 800 plus. Pieniądze nie dla wszystkich
Centrum Badań Marketingowych Indicator i Fundacja Adenauera opublikowali raport badający poglądy młodych i ich preferencje polityczne. Dzięki "Politycznemu portretowi młodych Polaków" poznaliśmy stosunek młodych do aborcji, in vitro oraz Kościoła.
Na kogo będą głosowali młodzi Polacy?
W marcu pojawił się sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM. Dowiedzieliśmy się z niego, że tylko 39 proc. osób w wieku 18-29 lat deklaruje swój udział w wyborach. Teraz dzięki "Politycznemu portretowi młodych Polaków" wiemy, na kogo ta grupa będzie głosowała.
Z danych wynika, że młodzi nie są chyba nastawieni na zmiany. Najwięcej z nich, bo 27 proc. zamierza głosować na PiS. Trochę mniej, bo 24,7 proc. popiera Koalicję Obywatelską. Konfederacja jest trzecią najpopularniejszą partią i głosować na nią chce 19,2 proc. młodych osób.
Na Lewicę planuje oddać swój głos 14,1 proc. badanych. Koalicja PSL-Polska 2050, która oficjalnie jeszcze nie istnieje, zebrała 9,6 proc. głosów. W badaniu Centrum Badań Marketingowych Indicator i Fundacji Adenauera wzięło udział 1200 osób w wieku 18-30 lat.
Młodzi nie chcą legalizacji marihuany i związków partnerskich?
Autorzy badania zaznaczają, że cztery lata temu przeprowadzany przez nich sondaż prawidłowo przełożył się na oddane głosy. W "Politycznym portrecie młodych Polaków" sprawdzono również, jakie opinie mają młodzi w kluczowych politycznych i gospodarczych kwestiach.
Niektóre deklaracje są naprawdę zaskakujące. Wychodzi na to, że prawie 60 proc. młodych nie zgadza się z postulatem liberalizacji prawa aborcyjnego, a aż 62,6 proc. nie chce wprowadzenia związków partnerskich. Prawie 90 proc. młodych sprzeciwia się również legalizacji marihuany rekreacyjnej.
Jeśli chodzi o rozdział Kościoła od państwa, to ponad 80 proc. młodych opowiada się za takim rozwiązaniem. Prawie 60 proc. z nich również popiera finansowanie in vitro i antykoncepcji z budżetu państwa. 79,3 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że rząd powinien podjąć zdecydowane kroki w walce z kryzysem klimatycznym.
Zaskakujące jest też to, że młodzi nie mają sprecyzowanych poglądów, a aż 61 proc. z nich nie chce definiować ich przez podział na lewicę i prawicę. Warto też dodać, że ponad 71 proc. młodych uważa, że przez ostatnie osiem lat ich życie w Polsce się pogorszyło. Biorąc jednak pod uwagę preferencje wyborcze, chyba nie są aż tak niezadowoleni, skoro większość z nich wciąż chce głosować na PiS.
Źródło: Wiadomości WP
Popularne
- Jak zarabiał Kawiaq? Youtuber ujawnił okrutny proceder
- Wydała fortunę, żeby zostać kotem. Najgorsze jeszcze przed nią
- Podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenie musi przekonać młodych
- Praca dla Rihanny gorsza od Shein. Raport alarmuje
- Kurator Nowak z nową misją. Opowiadała o "ideologii trans"
- Doda to nie królowa. Najjjka stwierdza fakty?
- Friz podjął decyzję. Za obejrzenie finału Genzie trzeba będzie zapłacić
- Polacy podzieleni wpisem Wersow. Burza o zdjęcie z McDonald's
- Pożegnanie Danuty Holeckiej. Fani planują wydarzenie