Sławomir Mentzen twierdzi, że piwo nie uzależnia tak mocno jak wódka

Mentzen znowu błysnął. Picie piwa nie szkodzi?

Źródło zdjęć: © Facebook
Maja Kozłowska,
06.10.2023 12:15

Sławomir Mentzen został bohaterem reportażu "Świat według Mentzena". W rozmowie z reporterem TVN 24 Filipem Folczakiem padły kontrowersyjne słowa.

Tuż przed wyborami Sławomir Mentzen ogłasza, że wrzuca "szósty bieg", organizuje spotkania w największych miastach Polski, na które lata helikopterem, "emitując bardzo dużo CO2" i zostaje głównym bohaterem reportażu "Świat według Mentzena".

Piwo Mentzena. Konfederata niebezpiecznie blisko stwierdzenia, że piwo to nie alkohol

W rozmowie z Filipem Folczakiem Mentzen zapytał dziennikarza:

Ale chyba lepiej, że promuję piwo niż wódkę, nie?

Przypominamy, że Sławomir Mentzen zorganizował serię z sympatykami spotkań zatytułowanych "Piwo z Mentzenem". Nie były one oficjalnie podpięte pod Konfederację. Podczas eventów polityk sprzedawał kraftowe browary jego własnej marki. Po spotkaniach z wyborcami bywało, że dał się zauważyć mediom w stanie wskazującym na spożycie znacznej ilości alkoholu.

Piwo nie jest typowym napojem alkoholika. Jak ktoś pije codziennie dużo wódki, to się stanie bardzo szybko alkoholikiem. Od piwa nie jest tak łatwo się uzależnić

- mówi lider Konfederacji w reportażu Folczaka.

Mentzen kontra eksperci. Piwo uzależnia

Sławomir Mentzen błyskawicznie został skontrowany przez specjalistów. Już w samym reportażu jego zdanie podważa psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski.

To, co ten polityk mówi, jest absolutną nieprawdą, dlatego że piwo bardzo szybko uzależnia. Bardzo łatwo jest wejść w uzależnienie.

Sprawę komentuje również Julia Pankiewicz, lekarka, rezydentka psychiatrii i członkini Komisji ds. Przeciwdziałania i Dyskryminacji.

trwa ładowanie posta...

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska należy do grup krajów z najwyższą średnią konsumpcją alkoholu. Dane Eurostatu z 2014 r. podają, że w Polsce 1,064 mln osób piło alkohol min. raz w tygodniu. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że 2 proc. społeczeństwa (ok. 820 tys. osób) pije alkohol pięć razy w tygodniu lub częściej.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) zwraca uwagę, że alkoholizm w Polsce (zgodnie ze statystykami) dotyka około 700-900 tys. osób, przy czym liczba Polaków, którzy nadużywają alkoholu, jest znacznie wyższa i wynosi nawet ponad 2 miliony

- czytamy na hh24.pl/alkoholizm

Jakub Żulczyk obśmiewa Mentzena. Ludzie dzielą się historiami alkoholizmu

Do komentarza Sławomira Mentzena odniósł się także Jakub Żulczyk. Pisarz zdaje się cięty na Konfederatów - to nie pierwszy, którego "wyjaśnia" na Twitterze. Proponuje politykowi rolę młodego Ferdka Kiepskiego i twierdzi kpiąco, że niestety politykowi nie grozi w tej sprawie żadna autorefleksja.

trwa ładowanie posta...

W komentarzach użytkownicy Twittera dzielą się swoimi doświadczeniami z alkoholizmem.

"Mój brat umarł na marskość wątroby. Był alkoholikiem i pił tylko piwo. Mentzen, jak się nie znasz, to zamknij japę. Ignorant".

"Mój ojciec pił tylko piwo... bo lubił! Zmarł na marskość wątroby jako 50-latek!"

"Jestem alkoholikiem. Moje uzależnienie od alkoholu zaczęło się od piwa, przez 4 pierwsze lata mówiłem jak ten przygłup - 'to tylko piwo'. Jak się okazało, walka była długa i dość trudna. Niebawem rozpocznę 10. rok trzeźwości. Powodzenia Sławkowi".

Piwo jest alkoholem. Jego picie jest równie szkodliwe, jak spożywanie wysokoprocentowych napojów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 13
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 63
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 81
testing,zgłoś
Nierzetelna ocena - brak porównania wzrostu spożycia piwa do wzrostu alkoholizmu. Proszę pamiętać że zanim wzrosło spożycie piwa to przeciętny Polak spożywał dużo czystego alkoholu. Zmiana jakościowa na pewno spowodowała zmniejszenie się konsumpcji ogólnie alkoholu gdyż w piwie jest jego znacznie mniej niż w winie czy w wódce.
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Paweł,zgłoś
Ja zaczynałem od piwa i piłem tylko piwo i uzależniłem się bardzo szybko dotkalem dna stracilem wszystko dzięki AA wydostałem sie z tego ale jest bardzo ciężko odbudować to co zniszczyło piwko
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Pij piwo =alkoholizm ......raz,dwa razy w miesiącu tak ...czesciej=alkoholizm NAJWIECEJ LUDZI W PUDLE 70% SIEDZI PRZEZ ALKOHOL!!!!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 59