"Musisz być młody i mieć 50 lat doświadczenia", czyli realia w szukaniu pracy

"Musisz być młody i mieć 50 lat doświadczenia", czyli realia na rynku pracy

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
16.06.2023 12:30

Znalezienie pracy może być sporym wyzwaniem szczególnie dla osób z młodego pokolenia. Wymagania pracodawców potrafią być niemożliwe do spełnienia. Zdarzają się też przypadki wykluczania potencjalnych pracowników ze względu na płeć.

Cały czas poszukiwani są nowi pracownicy w różnych dziedzinach, jednak nie wszyscy kandydaci mają szansę zatrudnienia. Pracodawcy potrafią mieć wiele nierealnych do spełnienia wymagań. W internecie pojawiają się screeny z ogłoszeń o pracę, w których narracja brzmi: "poszukuję młodą osobę, najlepiej do 20 r. życia, z wieloletnim doświadczeniem w branży".

Mimo starań oraz wysyłania CV do setek miejsc, młode osoby potrafią mierzyć się z ogromnym wyzwaniem w znalezieniu pracy. Przemyśleniami na ten temat podzieliła się pewna użytkowniczka Twittera.

"Nie zatrudnimy cię, bo nie jesteś mężczyzną"

Użytkowniczka @stasiazwiochy opowiedziała na Twitterze przygodę z szukaniem pracy. W opublikowanym wpisie napisała, że wysłała 20 CV, z czego żadne nie zostało rozpatrzone pozytywnie.

Internautka wymieniła powody, jakie usłyszała od pracodawców. Tylko część z nich odezwało się z informacją zwrotną, a reszta pozostawiła @stasięzwiochy bez odpowiedzi. I tak m.in.

  • w firmie InPost odmówiono jej pracy jako kurier. Tłumaczono się tym, że szukają mężczyzny oraz nie wystarczy rok doświadczenia w prowadzeniu auta dostawczego,
  • w KFC stwierdzono, że użytkowniczka nie ma książeczki sanepidowskiej, a firma nie zapłaci jej za wyrobienie. Na wiadomość, że może zrobić badania na własny koszt, firma odpowiedziała: "nie przyjmiemy Pani",
  • w kinie Helios zdecydowano że nie zatrudnią internautki, ponieważ CV nie jest ładnie zapakowane. Gdy ta ponownie przyniosła dokumenty, tym razem odpowiednio zapakowane, kino nie odezwało się do niej.
trwa ładowanie posta...

W komentarzach pojawiło się kilka podobnych historii. Użytkownicy Twittera podzielili się własnymi doświadczeniami w szukaniu zatrudnienia.

Użytkownicy Twittera o problemach ze znalezieniem pracy

Kilkoro użytkowników skomentowało wpis @stasizwiochy. Większość z nich zgodziło się z nią i proponowało jej złożenie CV do różnych restauracji. Niektórzy komentujący dodali, że również wysyłali dziesiątki aplikacji do pracy i udało im się to dopiero w branży gastronomicznej.

Komentarze na Twitterze na temat ofert pracy
Komentarze na Twitterze na temat ofert pracy (vibez , canva, twitter.com)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
Pozdro,zgłoś
Czyli w Polsce po staremu... Szukajcie za granicą, jest łatwiej znaleźć pracę bez takich idiotycznych wymagań. Także starsze osoby mają tu szansę. Nie poddawajcie się.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
smutne,zgłoś
To jest problem ludzi i młodych i starszych. Jak w tym kraju nie masz znajomości lub szczęścia to nikt Cię nie doceni...
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
POPRAWNY,zgłoś
Są prawnicy od prawa pracy i takie anonsy oraz praktyki powinni wyłapywać i karać.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6