Mamy szansę na Europejskie Drzewo Roku. Głosowanie wkrótce się zamknie
Trwa głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Duże szansę na zwycięstwo ma 200-letni buk "Serce Ogrodu" z ogrodu botanicznego przy Uniwersytecie Warszawskim.
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku od 2011 r. gromadzi najpiękniejsze drzewa z najciekawszymi historiami z całej Europy, promując jednocześnie świadomość naszego związku z naturą. To cenne zwłaszcza dziś. W świecie pełnym podziałów, gniewu i agresji dobrze mieć coś tak niekontrowersyjnego jak drzewo, które wszyscy możemy podziwiać. Wśród finalistów tegorocznego plebiscytu znalazł się buk "Serce Ogrodu" z Wrocławia. Głosowanie zamyka się 22 lutego godz. 16.
Podobne
- Rozczarowani Trzaskowskim. Ta akcja miała mu dać do myślenia
- Po 4 tys. zł na ogródki przyszkolne. Rybnik pochwalił się grantami
- Aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty przykuli się do bramy. Walczą o lasy
- Aktywiści rozlali krew na poznańskim rynku. Powód skłania do namysłu
- Rewolucja w szpitalnym jedzeniu? Weganie zbierają podpisy
"Serce Ogrodu" z Polski jest faworytem w konkursie na Europejskie Drzewo Roku
Bieżące wyniki głosowania nie są jawne, ale jeszcze 14 lutego polskie "Serce Ogrodu" znajdowało się na szczycie tegorocznego plebiscytu z blisko 22 tys. głosów. Czy utrzyma pozycję lidera? Dla pewności warto oddać swój głos na stronie konkursu. Uprzedzamy, że wymaga to potwierdzenia za pomocą adresu email.
Polski kandydat został wyłoniony w krajowym konkursie
Każdy kraj, który chce uczestniczyć w plebiscycie, organizuje konkurs krajowy, przeprowadzany przez lokalnych organizatorów. Zazwyczaj są nimi organizacje pozarządowe. Czasami te krajowe konkursy proponują obywatelkom i obywatelom, aby wybrali swoje ulubione drzewo, a czasami decyduje o tym komitet. Po zakończeniu tego procesu każdy kraj zgłasza jedno drzewo do europejskiego konkursu. W celu wybrania zwycięzcy odbywa się głosowanie online. W tym roku 15 krajów zgłosiło swoje propozycje do konkursu.
Buk czerwonolistny "Serce Ogrodu" znajduje się w samym sercu ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. To majestatyczne drzewo ma niezwykle gruby pień i szacuje się, że ma ok. 200 lat. Buk został zgłoszony do europejskiego konkursu w wyniku zorganizowanej w 2023 r. przez Klub Gaja ogólnopolskiej preselekcji.
Europejski "pojedynek" na imponujące buki
Każde ze zgłoszonych drzew ma bogatą historię. Od starożytnych drzew oliwnych, które przetrwały tysiące lat, po takie, które mają szczególne miejsce w swoich społecznościach. Tegoroczny finał konkursu na Europejskie Drzewo Roku może okazać się pojedynkiem buków. Na drugim miejscu 14 lutego znajdował się "płaczący" buk z Bayeux we francuskiej Normandii. Z koroną o średnicy 40 m, to 160-letnie drzewo potrzebuje specjalnej konstrukcji podtrzymującej, aby pozostać w pozycji stojącej. Warto podjąć ten wysiłek, aby zachować jego piękno.
Plebiscyt jest organizowany przez European Partnership Association (EPA), konsorcjum sześciu fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji wspierających projekty społeczne, których celem jest ochrona środowiska oraz wspieranie lokalnych społeczności i społeczeństwa. Zwycięskie drzewo zostanie ogłoszone 20 marca w trakcie oficjalnej ceremonii w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Źródło: euronews.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos