Limit 100 ml płynów powrócił. Dlaczego zniesienia ograniczenia wycofano?
Po zainstalowaniu najbardziej zaawansowanych technologicznie skanerów część lotnisk w Europe zniosła limit 100 ml płynów w bagażu podręcznym. Radość pasażerów i pasażerek nie trwała długo.
Kilka lotnisk w Europie zniosło w zeszłym roku obowiązujący od dawna limit 100 ml płynów w bagażu podręcznym. Lotniska w Holandii, Iralndi, Litwie, na Malcie, w Niemczech, Szwecji i we Włoszech zainstalowały zaawansowane technologicznie skanery CT. Sprzęt miał m.in. wyeliminować potrzebę ograniczania pojemności płynów. Na zniesienie limitu 100 ml zdecydowały się w zeszłym roku Rzym, Amsterdam i Dublin.
Podobne
- Hiszpania zakaże krótkich lotów? Rozstrzygnięcie w tym miesiącu
- Edzio wysłał bagaż za granicę Paczkomatem. Nie tego oczekiwał
- Linia lotnicza uznana winną. Aktywiści są zachwyceni
- Protestują na największych europejskich lotniskach. Czego się domagają?
- Sukces w lotnictwie. Rusza samolot zasilany paliwami alternatywnymi
Limit 100 ml wrócił na wszystkie lotniska w Europie
Jednak od 1 września wszystkie lotniska w Unii Europejskiej wróciły do limitowania płynów w bagażu podręcznym. Zadecydowała o tym Komisja Europejska pod koniec lipca 2024 r. Uzasadnieniem był brak wystarczającej pewności, co do skuteczności nowej technologii skanowania, która miała m.in. wykrywać środki wybuchowe w bagażu. Komisja podkreśliła, że utrzymanie limitu płynów nie jest związane z żadnym nowym zagrożeniem.
Nowe skanery nie są wystarczająco zaawansowane technologicznie?
Na lotniskach obowiązują ograniczenia dotyczące ilości płynów, które można przewozić w bagażu podręcznym, ponieważ tradycyjne urządzenia bezpieczeństwa nie są w stanie skutecznie wykrywać płynnych materiałów wybuchowych. Istnieją dwie istotne różnice w porównaniu z nowymi skanerami CT. Te ostatnie wykonują obrazy w 3D, ponieważ promienie rentgenowskie są wysyłane z rury, która obraca się wokół obiektu. Oznacza to, że elektronika, taka jak tablety i komputery, nie będzie już w stanie ukrywać zabronionych przedmiotów ani materiałów wybuchowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MACIEK PISKORZ: To ja jestem czynnikiem DRAMY wśród ILUZJONISTÓW
Po drugie, jakość obrazów ze skanerów CT jest znacznie wyższa, co umożliwia algorytmom rozpoznawanie i identyfikowanie ewentualnej obecności materiałów wybuchowych w płynach zapakowanych w bagażu podręcznym. Jednak Komisja Europejska zadecydowała pod koniec lipca, że ta technologia nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana, żeby znieść ograniczenia dotyczące ilości płynów. Nie została podana data, kiedy przepisy mogłyby zostać ponownie złagodzone.
Źródło: bbc.co.uk, ing.dk
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos