Meta będzie oznaczać treści AI. Chce zapobiegać dezinformacji
Od maja na Facebooku, Instagramie i w Threads pojawią się oznaczenia "made with AI". Będą dodawane do obrazów, filmów i materiałów audio stworzonych za pomocą sztucznej inteligencji.
Skokowy rozwój sztucznej inteligenci (ang. artificial intelligence - AI) w ostatnim czasie sprawił, że cyfrowa rzeczywistość jeszcze bardziej, niż do tej pory, odrywa się analogowej. Internet został zalany wygenerowanymi przez algorytmy tekstami, obrazami, filmami i treściami audio. Wraz z rozwojem technologii są one coraz trudniejsze do rozróżnienia od stworzonych przez człowieka.
Podobne
- Zakaz personalizacji reklam dla Facebooka i Instagrama. Czy będzie powszechny?
- Facebook zezwala życzyć śmierci Putinowi i Łukaszence. "To jest wojna"
- Rolki/Reels: Facebook rusza z odsieczą na TikToka. Szykujcie się na zalew filmików?
- Meta Quest 2 BARDZO podrożeje. Kupujcie teraz, bo… warto?
- Meta udaremniła plany Rosji. "Największa akcja dezinformacyjna od wybuchu wojny"
Treści stworzone przez AI będą oznaczane na Facebooku i Instagramie
Aby ułatwić użytkowniczkom i użytkownikom internetowych treści poruszanie się w nowej rzeczywistości, firma Meta ogłosiła, że od maja 2024 r. wprowadzi oznaczanie materiałów stworzonych przez AI. Należący do Marka Zuckerberga cyfrowy gigant zacznie oznaczać treści wideo, audio i obrazy jako "wyprodukowane przy użyciu sztucznej inteligencji". Będzie się to działo zarówno na podstawie wskaźników AI wykrytych przez algorytmy Mety, jak i gdy ludzie ujawnią, że publikują treści generowane przez sztuczną inteligencję.
Meta podała, że przeprowadziła badania opinii publicznej z udziałem ponad 23 tys. respondentów i respondentek w 13 krajach i zapytała ludzi, w jaki sposób media społecznościowe powinny podchodzić do treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Na stronie firmy przeczytamy, że "zdecydowana większość (82% proc.) opowiedziała się za etykietami ostrzegawczymi dla treści generowanych przez sztuczną inteligencję, które przedstawiają ludzi mówiących rzeczy, których nie powiedzieli".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
CAROLINE DERPIEŃSKI odpowiada NA ZARZUTY o zmyśleniu KARIERY | Vibez Talk
Zapobieganie dezinformacji i zapaści modeli
Oznaczanie wytworów AI będzie zapobiegało nie tylko dezinformacji, ale również tzw. "zapaści modeli". Nazywane na wyrost "sztuczną inteligencją", programy imitujące treści tworzone przez człowieka, są oparte na danych zaciąganych z internetu. Istnieje obawa, że jeśli zaczną zaciągać z sieci także własne wytwory, to jakoś wygenerowanych na tej podstawie obrazów, filmów itd. znacznie się pogorszy. Sprawi to, że "sztuczna inteligencja", której jakość jest oparta o modyfikowanie cyfrowo ludzkich wytworów, stanie się bezużyteczna.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos