Oskar Szafarowicz własną piersią broni krzyża. "Zawsze noszę przy sobie"

Oskar Szafarowicz własną piersią broni krzyża. "Zawsze noszę przy sobie"

Źródło zdjęć: © X
Maja Kozłowska,
19.05.2024 11:44

Oskar Szafarowicz w wymowny sposób skomentował decyzję Rafała Trzaskowskiego o usunięciu symboli religijnych z warszawskich urzędów. Jego wpis wywołał mieszane reakcje.

Rafał Trzaskowski 16 maja podpisał rozporządzenie, które wywołało spore kontrowersje wśród zaangażowanej prawicy. Prezydent Warszawy zadecydował o wprowadzeniu zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach oraz dekorowaniu nimi biurek pracowników. Oznacza to brak krzyży czy świętych obrazków w przestrzeni publicznej - restrykcje nie obejmują naturalnie przedmiotów osobistych. Medaliki, krzyżyki, nawet różańce czy opaski każdy może nosić swobodnie.

Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca klubu Nowa Lewica-MJN-Razem, w komentarzu dla "Wyborczej" wyjaśniła, że decyzja jest podyktowana konstytucyjnym zapisem o neutralności religijnej państwa. Przypomnijmy: Polska jest krajem świeckim, a dominującą religią jest katolicyzm.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 r. 71,3 proc. Polaków zadeklarowała przynależność do Kościoła katolickiego (27 mln 100 tys. osób). Z drugiej strony spada liczba osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. (w 2022 r. 29,5 proc.) i przystępujących do komunii (13,9 proc.) oraz innych sakramentów (np. chrztu, bierzmowania, ślubu) - te wyniki przytacza Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce "Auarium Statisticum Ecclesia in Polonia" Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Oskar Szafarowicz w obronie krzyża

Rozprzędzenie podpisane przez Rafała Trzaskowskiego oprócz m.in. ks. Janusza Chyły czy posła Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego, skomentował także młody działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Zawsze noszę przy sobie 🙏 Mam go na uczelni, w pracy, w autobusie, na spotkaniu w kawiarni, podczas wyjazdów… Będę miał ✝️ również, idąc do warszawskiego urzędu

- napisał Szafarowicz na X.

Jak wyjaśnialiśmy wyżej: osobiste przedmioty manifestujące przynależność religijną nie podlegają zakazowi. Na tej deklaracji wiary Oskar Szafarowicz jednak nie poprzestał.

Mogą wyrzucać krzyże, niszczyć je w świątyniach, obrażać tych, którzy bronią swej wiary, lecz ostatecznie przegrają. Od ponad dwóch tysięcy lat zawsze finalnie ponoszą porażkę

- dodał.

Warto nadmienić, że w Polsce wszystkie sprawy związane z dewastowaniem symboli religijnych są traktowane poważnie. Dwóch młodych chłopaków z Dęblina za zerwanie krzyża, uszkodzenie go i porzucenie w krzakach w listopadzie 2023 r. usłyszało nieprawomocny wyrok roku i sześciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych.

trwa ładowanie posta...

Oskar Szafarowicz i krzyż kontra internauci

Wpis Szafarowicza doczekał się różnych reakcji. Niektórzy internauci są zachwyceni postawą młodego człowieka i twierdzą, że "tak powinno być". Inni publikują pod jego postem obrazki nawiązujące do religii z polską flagą i krzyżem. Nie wszyscy jednak gratulują młodemu działaczowi PiS. Na X znalazło się kilka wpisów, celnie wbijających mu szpilę.

Oskar Szafarowicz własną piersią broni krzyża. "Zawsze noszę przy sobie"
Oskar Szafarowicz własną piersią broni krzyża. "Zawsze noszę przy sobie" (canva)

"Weź go sobie na drogę" - pisze Tomasz. "Medalik na szyi, różaniec w kieszeni, ze złożonymi rączkami stoisz w kościele pod figurą, a diabła masz za skórą. Prawdziwy katolik nie obnosi się z symbolami, tylko ma Boga w sercu" - dodaje Gramal. "Oskar wyluzuj, możesz mieć go wszędzie, gdzie chcesz. Tylko nie zmuszaj innych do jego oglądania. Prawdziwa rzetelna wiara nie potrzebuje afiszowania się". "Ale o to właśnie chodzi - chcesz mieć symbol religijny ze sobą, no problemo. Miej i pozwól, żeby inni, którzy akurat nie chcą mieć, są innego wyznania lub nie po drodze im z instytucją Kościoła, też mieli wybór" - podsumowuje churches.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 22
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 70
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 11
  • emoji kupka - liczba głosów: 149
berkaj,zgłoś
Tak wygrywają, jak na wyprawach krzyżowych, czy w konkurencji z Mitrą w pierwszych latach? Gdyby Konstantyn nie miał zwidów i nie narzucił tej 'wspaniałej' wiary swoim poddanym, to nikt by dzisiaj nawet nie wiedział, że o kimś takim bajki opowiadają. Mitra był bardziej wyznawany i jako bóstwo solarne miał święto w niedziele, a Jazus, jak Żyd w sobotę. I dlatego przeniesiono w II, czy III wieku dzień święty z soboty na niedzielę, bo nie bardzo sobie radzono z kultem Mitry. Poucz się dziecko trochę, a nie powielaj kłamstw oszustów w czarnych sukienkach.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
obserwatorysta,zgłoś
Noszenie krzyżyka ,medalika,różańca ma takie znaczenie jak noszenie podkowy,łańcucha.czy kociego ogona czyli żadne.
Odpowiedz
6Zgadzam się2Nie zgadzam się
ręce opadają,zgłoś
Też noszę przy sobie różaniec, ale wychowano mnie w ogromnym szacunku do innych. Oskar, cóż przyjął od dawna postawę żywcem wyciętą w okresu wypraw krzyżowych i chce wycinać w pień wszystkich niewierzących. Przypomnę jemu tylko na koniec, że Boże miłosierdzie wyprzedza Bożą sprawiedliwość.
Odpowiedz
6Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 112
Komentarze (112)
Powrót