Papież Franciszek o wojnie w Ukrainie

Papież Franciszek znów kontrowersyjnie o wojnie w Ukrainie

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
28.05.2023 13:15

Papież Franciszek udzielił wywiadu hiszpańskojęzycznej stacji telewizyjnej ze Stanów Zjednoczonych. W wypowiedzi dla Telemundo komentował m.in. swoje spotkanie z prezydentem Zełenskim.

O kontrowersyjnym stanowisku papieża Franciszka w stosunku do wojny w Ukrainie pisaliśmy już tutaj. Z wywiadu, którego udzielił 25 maja telewizji Telemundo dowiedzieliśmy się, że niewiele się w tej sprawie zmieniło. Nawet po prywatnej audiencji z prezydentem Zełenskim, która miała miejsce 13 maja.

Pokój zostanie osiągnięty w dniu, w którym będą mogli ze sobą rozmawiać, albo we dwójkę, albo za pośrednictwem innych osób.

- papież Franciszek

Rozmowę papieża z Telemundo podsumował portal vaticannews.va. Zapytany o odrzucenie przez Zełenskiego oferty mediacji, które proponował Watykan, papież sprostował, że nie taki był ton ich rozmowy. Prezydent Ukrainy miał prosić go o pomoc w sprawie dzieci wywiezionych przez Rosjan z tego kraju. Vaticannews.va nie podaje, jakie plany ma w odpowiedzi na tę prośbę Franciszek.

Papież nadal uważa, że Ukraina powinna usiąść do rozmów z Rosją

Portal cytuje za to papieża, twierdzącego, że Ukraińcy "nie marzą o mediacjach, ponieważ w rzeczywistości blokada Ukrainy jest bardzo silna: cała Europa, Stany Zjednoczone. Mają więc bardzo dużą własną siłę."

Zapytany o to, czy dla odzyskania pokoju Rosja powinna zwrócić zajęte terytoria, papież odpowiedział tylko: "to problem polityczny". Wydaje się więc, że dla Franciszka agresja Rosji na Ukrainę to nic więcej niż polityczne szachy, które można rozegrać na zimno. Takie stanowisko Watykanu nie jest nowością, stolica apostolska wielokrotnie w swojej długiej historii bywała bardziej zainteresowana wpływami i robieniem polityki, niż ludzkimi tragediami.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 111
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 19
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 9
  • emoji kupka - liczba głosów: 529