Czy istnieje szansa na krótsze kolejki do lekarza?

Krótsze kolejki do lekarzy w Polsce? Tak, jest na to szansa

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
22.04.2024 16:30

Nic tak nie potrafi wyprowadzić z równowagi, jak długie czekanie na możliwość zarejestrowania do lekarza. Gdy źle się czujemy, mamy gorączkę czy boli nas gardło, ostatnim, o czym marzymy, to godzinne wiszenie na słuchawce z panią z recepcji w przychodni. Wkrótce ta sytuacja może się zmienić.

W Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszy się aplikacja mObywatel, a także czekające w niej możliwości. Wiele osób zapomniało już, czym jest noszenie dokumentów w portfelu, ponieważ mają je dostępne elektronicznie w telefonie komórkowym. Okazuje się, że do e-dowodu oraz e-prawa jazdy dołączy kolejna opcja. Czym będzie e-Rejestracja?

e-Rejestracja to rządowa platforma, która ruszyć miała już na początku 2023 r. Z różnych przyczyn logistycznych nie udało się jednak tego dokonać. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że Polki i Polacy doczekają się nowej opcji już 1 czerwca 2024 r. Przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że e-Rejestracja powinna rozwiązać problem kolejek do lekarzy oraz specjalistów.

e-Rejestracja rozwiąże problem kolejek do lekarzy?

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna była gościnią w radiowej "Trójce" w piątek 19 kwietnia. Polityczka przyznała, że bardzo zależy jej, aby rządowa platforma e-Rejestracja zaczęła działać. Uważa, że jest to jeden ze sposobów, dzięki którym kolejki do lekarzy oraz specjalistów zaczną się kurczyć.

- To jeden ze środków do celu, jakim jest skrócenie kolejek. Drugim celem jest zbudowanie odpowiednich systemów informatycznych, którymi będą posługiwać się lekarze - powiedziała Izabela Leszczyna w rozmowie.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Jak czytamy na geekweek.interia.pl, e-Rejestracja nie wystartuje od razu w ogromnej skali i problem z kolejkami do lekarzy specjalistów nie zniknie jednego dnia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Cała platforma będzie wdrażana przez jakiś czas i będzie się to odbywało fazami.

W pierwszym etapie możliwe będzie umawianie się jedynie z lekarzami kilku specjalizacji. Nie określono na razie, z jakimi dokładnie. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że platforma powinna skrócić kolejki, ponieważ wprowadzona będzie tzw. opcja "pilnowania". Ma kontrolować, aby w systemie nie było pustych oraz niewykorzystanych okienek. Odpowiedzialni będą za to zatrudnieni koordynatorzy.

Infolinia w e-Rejestracji

Polki i Polacy będą mogli umówić się do lekarza drogą cyfrową. To nie będzie jedyna dostępna opcja. Resort zdrowia zapowiada, że uruchomi również specjalną infolinię. Będzie przewidziana dla tych pacjentów, którzy nie korzystają z cyfrowych technologii. Jak informuje geekweek.interia.pl, system umożliwi także zarządzanie własnymi wizytami, w tym ich odwoływanie.

Źródło: geekweek.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0