Krakowscy aktywiści biją na alarm. Ludzie umierają z powodu upałów
Kryzys ekologiczny oraz globalne ocieplenie to nie żarty. Na własne oczy widzimy temperatury, które codziennie potrafią osiągać nawet 35 stopni Celsjusza. Krakowscy aktywiści przypominają, że upały wpływają również na nasze zdrowie.
Działacze z Akcji Ratunkowej dla Krakowa ostrzegają przed niebezpiecznymi upałami. Powołują się na badania naukowców z Barcelona Institute for Global Health, które zebrały oraz przeanalizowały dane dotyczące zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami oraz miejskimi wyspami ciepła.
Okazało się, że na haniebnej liście 93 groźnych dla ludzi miast znalazł się również Kraków.
Upały w Krakowie niebezpieczne dla ludzi
Jak czytamy na stronie lifeinkrakow.pl, aktywiści przytaczają następujące dane:
- w Krakowie średnia pokrywa drzew wynosiła 16,9% powierzchni,
- średnia temperatura powietrza była o 1,4 stopnia wyższa niż poza Krakowem,
- w 2022 r. temperatura powierzchni w Krakowie wzrosła o prawie 10 stopni w porównaniu do lat poprzednich,
- w okresie letnim 115 osób zmarło z powodu wysokich temperatur, co stanowiło 8 proc. wszystkich zgonów w badanym okresie.
Dodatkowo krakowscy działacze przypominają, że rekordowe upały w 2022 r. spowodowały aż 61 tys. (!) zgonów w całej Europie, w okresie jedynie od czerwca do września.
Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzili, jak bardzo nagrzewają się popularne w Krakowie miejsca. Chcieli w ten sposób pokazać problem, jakim są miejskie wyspy ciepła. Niektóre z nich osiągały temperaturę 45 stopni.
Recepta na mniejsze temperatury jest prosta
Działacze z Akcji Ratunkowej dla Krakowa przypominają, że sposób na zmniejszenie temperatur w mieście jest bardzo prosty. Wystarczy w Krakowie sadzić więcej drzew oraz tworzyć stref zielonych.
- Nasze pomiary pokazują, że największe ochłodzenie w czasie upałów dają rozłożyste drzewa. Takich drzew mamy i będziemy mieć coraz mniej. Ze względu na zmiany klimatu nowe nasadzenia mogą nigdy nie osiągnąć takich rozmiarów jak te obecne - powiedziała w rozmowie z lifeinkrakow.pl Aleksandra Piotrowska z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
Piotr Kempf: „Kraków staje się coraz bardziej zielonym miastem, to wielka zasługa mieszkańców”
- W 2015 r., gdy został utworzony Zarząd Zieleni Miejskiej, mieliśmy w Krakowie 43 parki. Natomiast teraz, gdy zakończymy wszystkie inwestycje, które trwają, będziemy mieli tych parków w rozmiarach od "M" do "XL" 62. Plus ponad 30 stworzonych ostatnio parków kieszonkowych. To oznacza, że w ciągu tych ostatnich ośmiu lat ponad dwukrotnie wzrosła ilość terenów zielonych udostępnionych mieszkańcom - powiedział w wywiadzie dla Life in Kraków Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.
Źródło: lifeinkrakow.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku