Konsola Xbox w stylu Barbie

Konsola Xbox w stylu Barbie. Kto będzie grał na takiej "babskiej" konsoli?

Źródło zdjęć: © Matell, Xbox
Anna RusakAnna Rusak,28.06.2023 12:15

Promocja filmu "Barbie" trwa. Tym razem Xbox zaprezentował różową konsolę Barbie. Dodatkowo, w "Forza Horizon 5" pojawi się samochód Kena i Barbie. Zapomnieli o tym, jak w gamingu traktowane są kobiety?

Promocja nadchodzącego filmu "Barbie" to nie tylko plakaty "The Barbie is..." i możliwość wynajęcia domku Barbie w Malibu za darmo. Twórcy postanowili uderzyć też w mniej oczywistą branżę.

Xbox we współpracy z Warner Bros. Pictures i firmą Mattel odpowiedzialną za lalki, wypuści limitowaną kolekcję różowych konsoli i kolorowych padów. Pytanie tylko, kto z nich będzie korzystał, skoro kobiety tak często stanowią problem w gamingowym świecie.

Różowa konsola Barbie dla Xbox

Microsoft zaprezentował nową, wyjątkową konsolę Xbox Series S. Nawiązując do nadchodzącej premiery filmu "Barbie" (w kinach pojawi się już 21 lipca) firma stworzyła różową konsolę z logo Barbie z przodu. To jednak nie koniec niespodzianek.

Xbox pokazał też pięć kolorowych padów, które są inspirowane strojami Barbie i Kena z filmu. Niestety, jeśli - już tak jak większość użytkowników - stwierdziliście, że musicie je mieć, to możecie być odrobinę rozczarowani.

trwa ładowanie posta...

Różowej konsoli Barbie nie można kupić. Xbox zdecydował się na zorganizowanie konkurs w formie międzynarodowej loterii. Szczegóły nie zostały jeszcze podane, ale do każdego wygranego zestawu ma być dołączona również specjalnie wystylizowana lalka Barbie.

Dodatkowo w "Forza Horizon 5" pojawiły się dwa samochody inspirowane filmem. Gracze mogą pobrać klasyczny Chevrolet Corvette EV Corvette z 1956 r. od Barbie oraz GMC Hummer EV Pickup z 2022 r., czyli ulubiony pojazd Kena.

trwa ładowanie posta...

Czy wypuszczanie różowej konsoli Xbox ma sens?

Jasne, pewnie fani Barbie ucieszą się z możliwości wygrania różowej konsoli Xbox w stylu Barbie. Pytanie tylko, czy takie działanie nie powinno być podparte jakąś kampanią dotyczącą sytuacji kobiet w grach?

Tak, oczywiście, lalkami Barbie mogą bawić się zarówno chłopcy, dziewczynki, jak i osoby niebinarne, a kolor różowy jest tylko kolorem i tak jak ubrania nie ma płci. Nie da się jednak ukryć, że Barbie od zawsze była skierowana głównie do dziewczynek i w tym kontekście pewnie wiele osób patrzy na nową, różową konsolę Xbox.

Warto byłoby więc połączyć wypuszczenie konsoli Xbox z akcją informacyjną, która mówiłaby o tym, jak kobiety są traktowane w świecie gamingu. A ich sytuacja nie jest najlepsza. Najczęściej są albo seksualizowane, o czym mówiła kampania marki Dove, albo nie mają prawa głosu.

To udowodniły niedawne badania, które pokazały, że postaci męskie miały o 50 proc. więcej dialogów w grach, a gdy kobiety już się odzywały, to przepraszały. Przypominam, że ostatnio fani "Gwiezdnych Wojen" wpadli w rozpacz i zapowiedzieli bojkot nowej produkcji "Star Wars Outlaws", bo będą musieli w niej grać kobietą. Teraz też powinien nastąpić bojkot, bo idąc tym tokiem rozumowania, należy zapytać, kto będzie grał tak "babską" i "niemęską" konsolą?

Źródło: Kotaku

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 9