Dove kontra seksualizacja kobiet w grach

Koniec zbroi z dekoltami w grach? Dove walczy z seksizmem

Źródło zdjęć: © Dove UK, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,15.05.2023 15:15

Marka kosmetyczna Dove w ramach kampanii "Real virtual beauty" poruszyła problem seksizmu w grach wideo. Czemu w XXI w. superbohaterki nie powinny być przedstawiane w zbrojach z dużymi dekoltami?

Jak zazwyczaj wyglądają superbohaterki? Jak Barbie, tylko zamiast różowej sukienki noszą zbroję. Kobiece postaci w grach równie często przedstawiane są zgodnie ze szkodliwym kanonem piękna - mają duże piersi, wcięcie w talii i długie włosy. Wystarczy zerknąć chociażby na Larę Croft z "Tomb Raider" czy Ciri z "Wiedźmina", by zrozumieć, o jaki typ chodzi.

Jasne, powoli się to zmienia i głównymi bohaterkami gier zostają kobiety i dziewczyny, które wyłamują się stereotypom, czego przykładem może być Ellie z "The Last of Us". Seksualizacja w grach wideo wciąż jest jednak mocna i właśnie ten problem w kampanii "Real virtual beauty" porusza marka kosmetyczna Dove.

Dove wypowiada wojnę obcisłym zbrojom z dużym dekoltem

W reklamie Dove możemy zobaczyć ubraną w zbroję z dużym dekoltem, szczupłą superbohaterkę, która walczy z potworem. Idealnie obrazuje wszystkie seksistowskie archetypy kobiet w grach. Dodajmy do tego, że nawet jej buty są na drobnym obcasie.

Gdy kręcenie sceny walki dobiega końca, nasza bohaterka idzie do przymierzalni, w której ściąga z siebie za ciasną zbroję. Możemy zobaczyć, że w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Superbohaterka postanawia przestać nosić obcisłą zbroję z dużym dekoltem i wraca na plan, by w swoim prawdziwym ciele walczyć z potworami.

Real Virtual Beauty: Cinthia’s Battle

Dove walczy z seksizmem w grach

Dove tą reklamą w ramach kampanii "Real virtual beauty" chce walczyć z nadmierną seksualizacją kobiet w grach wideo. Badanie marki pokazało, że 60 proc. dziewcząt i 62 proc. kobiet czuje, że ich postaci w rozgrywkach są zniekształcone. To sprawia, że ponad 30 proc. z nich przez brak różnorodności wśród awatarów ma obniżone poczucie własnej wartości.

Do tego aż 74 proc. kobiet chce, by w grach pojawiało się więcej kobiecych postaci. W zasadzie trudno im się dziwić. Jak w 2021 r. informowała prezentacja Sony, około 41 proc. posiadaczy konsol PS4 i PS5 to kobiety. Coraz częściej zostają one również streamerkami.

Niestety, jesteśmy tak przyzwyczajeni do seksualizowania kobiet w grach, że nawet wtedy, gdy nie ma w nich takich bohaterek, próbujemy sami stworzyć takie sytuacje. Przykładem może być afera, która pod koniec zeszłego roku wybuchła wokół youtubera Vito Minecrafta.

Na jego z pozoru dedykowanym dzieciom kanale pojawiały się takie filmiki jak: "5-latek wszedł do środka Belli, żeby ją uratować", "5-latek podgląda Bellę pod prysznicem". Jak w tekście pisał Oli, youtuberzy niestety coraz częściej seksualizują postaci z Minecrafta.

trwa ładowanie posta...

Źródło: marketingprzykawie

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 16
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1818
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 11
  • emoji kupka - liczba głosów: 900
JANUSZ,zgłoś
Ta modelka z klipu jest niestety mocno otyła... Jak to ma być prawdziwe piękno????!!!!!
Odpowiedz
2Zgadzam się4Nie zgadzam się
bekaz,zgłoś
OH naprawdę . Skoro ma to takie znaczenie to niech zaimplementują w grach tworzenie postaci jak w grach fabularnych i niech gracze decydują jaka fizyczność ma postać w grze. Całe menu ustawiające rysy twarzy wzrost włosy , ich kolor idt itp .Zarabiać twórcy dalej mogą na skórkach ubiorów i ekwipunku czy wyposażeniu postaci. Ciekawe jak wtedy będą wyglądać postacie i jakie atrybuty ustawią mężczyźni a jakie kobiety i co będzie popularne - czy np. cokolwiek to zmieni. Co za Bzdura. Firmy nie patrzą na realność postrzegania świata przez ludzi tylko to co się lepiej sprzeda, ew. próbują trafić w ich gusta i fantazje. A że gracze nie mają specjalnie wyboru innego niż gotowe wzorce to tak to wygląda. Wtedy pełna zgoda - popieram taką inicjatywę. Jeżeli się nie da to chcę żeby męscy bohaterowie nie byli kreowani z sześcio czy ośmiopakami albo jako postacie promującymi Fit lub idealne ciałko. To też dyskryminacja i zafałszowanie. Chcę bohaterów z mięśniem piwnym niegolonych zapuszczonych np CapitanMenel . Albo tak jak w rzeczywistości wyglądają nie wyselekcjonowani sylwetkowo mężczyźni a nie z idaelnymi twarzami. Niech Superbohaterki projektują kobiety z pełną dowolnością bez męskich wplywów - jakie gotowe wzorce postaci by zaproponowały - Naprawdę byłbym tym BARDZO zainteresowany .
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się