Każdy i każda z nas finansuje kryzys klimatyczny. Czy można tego uniknąć?
Nawet jeśli jako jednostki staramy się ograniczać nasz negatywny wpływ na środowisko, nasze pieniądze służą do jego degradacji. Czy możemy temu zapobiegać?
Portal nexusmedianews.com opisał sposoby, na które każdy z nas, najczęściej nieświadomie, przykłada rękę do generowania ogromnych emisji CO2. Chodzi o to, gdzie trzymamy nasze pieniądze. "Nexus" opisuje to zagadnienie z perspektywy Stanów Zjednoczonych, ale mechanizmy są podobne wszędzie w krajach rozwiniętych.
Wszyscy sponsorujemy kryzys klimatyczny
Według raportu Banking on Climate Chaos (zarabianie na chaosie klimatycznym), publikowanego corocznie przez Rainforest Action Network i inne grupy pozarządowe, 60 największych banków na świecie zainwestowało ponad 5,5 bln dolarów w paliwa kopalne od czasu Porozumienia paryskiego w 2016 r., którego celem jest powstrzymanie kryzysu klimatycznego.
Dlatego aktywiści klimatyczni kierują uwagę na największe banki w ramach wysiłków na rzecz zapobiegania dalszemu emitowaniu CO2 do atmosfery. "Nie mielibyśmy takich rzeczy jak Willow Project (odwierty ropy naftowej na Alasce) czy Line Three (rurociąg z Kanady do USA), gdyby nie banki, które pożyczyły na nie pieniądze" - powiedziała nexusmedianews.com Cathy Becker, dyrektorka kampanii odpowiedzialnego finansowania w organizacji non-profit Green America.
Jak zdekarbonizować nasze finanse?
Cztery sposoby, na jakie możemy odłączyć nasze pieniądze od finansowania paliw kopalnych to wg nexusmedianews.com:
- zrezygnowanie z kart kredytowych,
- zagrożenie bankowi odejściem do bardziej odpowiedzialnej klimatycznie instytucji,
- przeniesienie planów emerytalnych i inwestycji,
- zorganizowany nacisk na banki o zaprzestanie finansowania paliw kopalnych.
Komisja Europejska również apeluje, aby przyglądać się, w jaki sposób banki i inne instytucje inwestują nasze pieniądze. W dniu 5 stycznia 2023 r. weszła w życie dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Wzmocniła ona zasady dotyczące informacji społecznych i środowiskowych, które największe firmy, w tym banki, muszą upubliczniać.
W Europie brakuje jeszcze alternatyw dla banków inwestujących w paliwa kopalne, takich jak np. Green America w Stanach Zjednoczonych. Dlatego tak ważne jest, żeby wywierać nacisk na te, w których trzymamy nasze fundusze i wymuszać na nich rezygnację z finansowania przedsięwzięć niszczących środowisko.
Popularne
- Jeździ autem za pół miliona złotych. Zapomniał o ważnej rzeczy
- Deweloper obiecał plac zabaw na osiedlu. Wyszło jak zawsze
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- Niewygodny temat dla Wojtka Goli. "Był z takimi dziewczynami"
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Wardęga boi się Boxdela? "Spałem, a obok mnie siekiera"
- Hailey Bieber chwali się paznokciami. Polacy nie wierzą i łapią się za głowy
- Taylor Swift i Travis Kelce zerwali? Wyciekła strategia rozstania
- "Proszę sobie nie przywłaszczać naszej Polki". Świeży wkurzony po wizycie w kinie