Irytują ją "bezrobotni" znajomi. Jak długo rodzice muszą utrzymywać dzieci?
Użytkowniczka portalu X narzekała na niezrozumienie ze strony znajomych, którzy nie muszą pracować w trakcie studiów. Jak długo w Polsce rodzice są prawnie zobowiązani utrzymywać dzieci?
4 września wiralową popularność na Twitterze zdobył wpis rozgoryczonej młodej kobiety o nicku @niesamowitosc. Napisała: "Posiadanie wiecznie bezrobotnych znajomych powoli mnie doprowadza do szału, bo oni nie rozumieją, jak wygląda życie, jak się ma pracę i że niektórych rzeczy się nie da zrobić". Wiele osób okazało zrozumienie autorce, jednak u innych pojawiły się wątpliwości. Skąd liczni bezrobotni znajomi, skoro bezrobocie w Polsce wynosi obecnie ok 5 proc.?
Podobne
- Kobiety własnością publiczną. Nie chcą rodzić dzieci? Zmusimy je
- Te rzeczy Polaków wprowadzą w śpiączkę. Opowiada, jak się żyje we Włoszech
- Prawnik ostrzega. Za przelew od rodziców możesz zapłacić podatek
- Uczelnia nie taka straszna, jak ją malują. Oto kilka rad dla pierwszaków
- Zapytano ją o aborcję. Kandydatka Konfederacji zbulwersowała odpowiedzią
Jak długo rodzice są zobowiązani utrzymywać dzieci?
Na pytanie: "A z czego się utrzymują zakładając, że są dorośli?" młoda kobieta odpowiedziała: "Studiują i utrzymują ich rodzice". Pytający spuentował: "Czyli normalna rzecz, a napisałaś to tak, jakby szkoły dawno skończyli i leżeli na d*pie". Rzeczywiście, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, utrzymywanie dzieci w trakcie studiów jest obowiązkiem rodziców. Przez jak długo? Odpowiedź jest dość skomplikowana.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi: "Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania". Nie jest więc prawdziwa obiegowa opinia, że alimenty przysługują do 25 r.ż. Kodeks nie wyznacza górnej granicy wieku, jedynym warunkiem jest zdolność do samodzielnego utrzymania się.
Prawo nie określa górnej granicy wieku utrzymywania dziecka
O alimentach mówimy w sytuacji, gdy rodzice nie chcą np. utrzymywać dziecka na studiach, mimo że mają do tego warunki finansowe. Pełnoletnie dziecko może wystąpić do sądu z pozwem o zasądzenie alimentów od rodziców. Można też wyobrazić sobie sytuację, gdy obowiązek alimentacyjny trwa dłużej niż do 25 r.ż., np. w przypadku robienia specjalizacji po studiach medycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Wyjątkami od obowiązku utrzymywania studenta czy studentki są określone w kodeksie: "Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się". Jeśli rodzice udowodnią, że syn czy córka np. pozoruje naukę lub notorycznie zmienia kierunki, sąd rodzinny może podjąć decyzję o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego.
Źródło: infor.pl
Popularne
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Lody Dre$$code oficjalnie ogłoszone. Co wiadomo o nowości?
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Kolekcja Magdy Butrym x H&M hitem Vinted. Kosmiczne ceny
- Jak pokonać bossa dezinformacji? Poradnik gry "Internet"
- Kanye West o szokującej relacji z kuzynem. Miał wtedy 14 lat