Halloween oczami osób z autyzmem. Z czym się zmagają?
Osoby w spektrum autyzmu często mają trudność, aby odnaleźć się w nietypowych sytuacjach. Dyskomfort związany z Halloween może być ogromny. Jak złagodzić stres związany ze świętem upiorów?
Halloween to czas upiorów, kostiumowych przyjęć i tematycznych łakoci. Dla większości osób kojarzy się ze świetną zabawą. Dzieciaki przebierają nogami, aby wyciąć dynię czy przebrać się za ulubionego bohatera z kreskówki. Nie wszyscy są jednak entuzjastami święta strachów. Osoby w spektrum autyzmu często mają trudność, aby odnaleźć się w nietypowych sytuacjach. Codzienna rutyna to dla nich podstawa komfortowego życia. Nie należy również generalizować autyzmu, ponieważ spektrum charakteryzuje się wysokim indywidualizmem.
Podobne
- Młodzi częściej korzystają z operacji plastycznych niż dorośli. Jest się czym martwić?
- Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania
- Fryzjerki jako psycholożki? Nowy pomysł organizacji pozarządowych
- Warto mieć psa. Zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób
- Ponad połowa populacji będzie miała zaburzenia psychiczne. Kto jest zagrożony?
Halloween dla osoby autystycznej
Halloween może być zupełnie inaczej odbierane przez osoby w spektrum. Z pozoru błahe i tradycyjne sytuacje mogą wywołać dyskomfort u osób autystycznych. Stres związany z gwałtownymi niespodziankami, ludzie w upiornych przebraniach czy przerażające dekoracje halloweenowe to nie lada wyzwanie dla społeczeństwa autystycznego. Kolejnym utrudnieniem są kostiumy i sezonowe jedzenie, które mogą wywołać problemy sensoryczne.
W ten dzień osoby w spektrum nie zaznają spokoju nawet we własnym domu. Częsty odgłos dzwonka do drzwi, zgiełk za oknem lub presja społeczna związana z tradycyjnym pytaniem "cukierek albo psikus" są ogromnie uciążliwe szczególnie dla niewerbalnych osób w spektrum. Zaburzenie rutyny może powodować uczucie stresu i paniki.
Jak zmniejszyć halloweenowy stres?
Negatywne uczucia względem Halloween można zniwelować, planując wydarzenia. Pomóc również mogą pozytywne opowieści o Halloween i stopniowe oswajanie z tematem. Imprezy tematyczne upłyną w znacznie mniejszym stresie, gdy zadba się o odpowiedni kostium dla osoby autystycznej.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Dyskomfort sensoryczny to częsty problem przy doborze nowych ubrań. Należy skupić się na odpowiednim rozmiarze, materiale, a także bezproblemowej możliwości ściągnięcia kostiumu. Pomocne także będzie odcięcie gryzących metek. Najlepiej wybrać strój skomponowany z standardowych ubrań. Dodatkowo dobrze ograniczyć dekoracje i migające światełka na zabawie.
Za co osoby w spektrum mogą lubić Halloween?
W odniesieniu do indywidualności osób autystycznych, te mogą czerpać również radość z Halloween. Święto strachów to idealna okazja do wyrażenia siebie przez strój. Szczególnie najmłodsze osoby w spektrum mogą entuzjastycznie podejść do okazji przebrania się za postać związaną ze swoim zainteresowaniem. W Halloween zwiększa się także akceptacja różnorodności. Autystyczne dzieci mogą poczuć się bardziej komfortowo, widząc różnorodne kreacje i kostiumy rówieśników.
Źródło: TikTok: Atypowa dziewczyna
Popularne
- "Skromy dar". Prezent Lasów Państwowych dla o. Rydzyka
- Niereligijne dzieci uczęszczają na religię? Absurd w przedszkolu
- Zapytali posłankę o prezent dla Mentzena. Rozbrajająca odpowiedź
- Pełzają po centrach handlowych. Polacy zapoczątkowali trend
- Promptowy leci worldwide. "Stworzyłem blisko 100 kobiet dla kursantów" [WYWIAD]
- Mentzen o wyniku Konfederacji. "Nie wpuszczać wariatów na listy"
- Kradzież danych z ALAB. Mentzen chce ich ujawnienia
- Kaja Godek nie chce in vitro. Działaczka apeluje do prezydenta
- Nie masz warszawskiej tablicy rejestracyjnej? Nie parkuj w stolicy