Poradnik dla bezdzietnych z wyboru: jak mówić o dzieciach i rodzicach

Gówniak i kaszojad, psiecko lepsze niż dziecko. Jak mówią bezdzietni?

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
23.05.2023 18:00

Dzieci - drażliwy temat w obliczu niżu demograficznego i kontrowersyjnych dodatków socjalnych. Jak wygląda narracja wśród bezdzietnych z wyboru?

Był gówniak, kaszojadpięćsetplus. Memem stała się madka i tekst "dej, bo mam chorą córkę" czy "zapłata w uśmiechu bombelka". Nie mówią tak tylko bezdzietni czy "niewdzięczna młodzież" w postaci pokolenia gen Z. Bat ukręcił się niepostrzeżenie i obrywają nim wszyscy rodzice i wszystkie dzieci. Mimo że nic wspólnego z takim "Brajankiem" nie mają.

Sytuacje, które wydają się absurdalne i memowe, jasne, zdarzają się w rzeczywistości - wystarczy przejrzeć sobie serwisy sprzedażowe typu Vinted czy OLX, a nawet lokalne grupki na Facebooku. Nie jest to jednak sztywna reguła, a świat nie dzieli się na mamy, madkisad beige mom.

I tak, jak zenitu sięgnął rządowy krytycyzm wobec kobiet, które nie planują potomstwa (pamiętamy słowa prezesa Kaczyńskiego o dawaniu w szyję), tak społeczna krytyka sięgnęła osób, które zdecydowały się na dzieci.

Poradnik dla bezdzietnych par z wyboru: pełna kulturka

Czy traktowanie pieska/kotka/węża/wstaw dosłownie jakiekolwiek inne zwierzę jako członka rodziny lub nawet dziecko jest zła? Nie. Decyzja o nieposiadaniu dziecka też nie jest zła. Nie jest też zła decyzja o jego posiadaniu. Kim jesteśmy, by osądzać, hm?

Problem zaczyna się w momencie, kiedy narracja jednej lub drugiej strony zaczyna nabierać zbyt obcesowego kształtu. O zachowaniu kultury wobec rodziców i ich dzieci (bo tak, im też się należy szacunek) pisze Aleksandra Herzyk. Artystka stworzyła komiks ukazujący krzywdzący i niesprawiedliwy sposób, w jaki mówi się do osób posiadających potomstwo.

trwa ładowanie posta...

Dziecko, nie gówniak.

Bardzo krzywdząca jest ta generalizacja i dyskurs, który każdą mamę najchętniej poszczuje mianem roszczeniowej, a płaczące dziecko ochrzci mianem gówniakiem. Gorzej - bo powoli każdy dzieciak jest nazywany kaszojadem, już tak, dla zasady albo nawet z rozpędu.

Tak, jak nie ma nic złego w nazywaniu swojego ukochanego pieska "psieckiem", tak odwrotnie - nie powinno się mówić o synku znajomych "pięćsetplus".

Aleksandra Herzyk w swoim wpisie trafnie punktuje tę narrację - pełną frustracji i gniewu, wobec społeczeństwa usiłującego nałożyć kobietom (zwłaszcza) kaganiec matki. Nie trzeba nią zostawać. I nie trzeba celować w te osoby, które mimo wszystko zdecydowały się na rodzicielstwo.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 13
JANUSZ,zgłoś
Bez dzieci społeczeństwo wymiera
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się