Czy szkoła może ingerować w wygląd uczniów?

Gotka "pozwała" liceum. Na ile szkoła ma prawo ingerować w wygląd?

Źródło zdjęć: © @Netflix YouTube, canva
Marta Grzeszczuk,
15.06.2023 13:00

Tiktokera podzieliła się historią zatargu z liceum na temat wizerunku. Czy szkoła ma prawo regulować wygląd uczniów?

Tiktokerka hellishsick wzbudziła duże zainteresowanie opowiadając historię swojego konfliktu ze szkołą w województwie lubelskim. Placówka próbowała zmusić ją do zmiany gotyckiego wizerunku. Twierdzi, że pół roku po tym, jak zaczęła naukę w liceum, w jego statucie pojawiły się zapisy o "zakazie subkultur".

trwa ładowanie posta...

Hellishsick twierdzi, że problemy z kolczykami czy mocnym makijażem dotyczyły tylko jej, mimo że w szkole miały je też inne dziewczyny o bardziej mainstreamowym wizerunku. Pedagodzy mieli żądać zmywania makijażu czy wyciągania kolczyków tylko od niej, na co nie wyrażała zgody.

Najbardziej chyba uderza w tej historii wątek, że licealistce grożono konsekwencjami w postaci niepostawienia zasłużonej oceny celującej czy wzorowego zachowania za udział w wolontariacie. Co świadczyłoby o tym, że liceum szykanowało za wygląd uczennicę, której wyniki i postawa społeczna były bez zastrzeżeń. Co nie znaczy, że tylko wzorowi uczniowie mają prawo do ekspresji za pomocą wizerunku.

Czy szkoła może ingerować w wygląd uczniów?

Jak wygląda to od strony przepisów? Art. 99 ustawy o prawie oświatowym daje placówkom oświatowym prawo do ujednolicania strojów. Zapis o obowiązkach ucznia dopuszczalnych w statucie mówi, że szkoła może wymagać: "przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły lub noszenia na terenie szkoły jednolitego stroju - w przypadku, o którym mowa w art. 100".

Art. 100 ustawy reguluje zasady, na jakich szkoły mogą wprowadzać mundurki. Ustawa nie daje szkołom żadnych podstaw prawnych do ingerowania w inne elementy wizerunku uczniów: makijaż, kolor włosów, liczbę czy umiejscowienie piercingów. Dużo o tym i innych tematach szkolnych mówi popularny tiktoker, prawnik Marcin Kruszewski na swoim kanale "prawomarcina".

trwa ładowanie posta...

Hellishsick poskarżyła się anonimowo na swoją szkołę do kuratorium. Twierdzi, że spotkały ją za to dodatkowe nieprzyjemności, łącznie z rozpuszczeniem nieprawdziwych plotek o tym, że pozwała liceum. W konsekwencji miał ja spotkać ostracyzm i kolejne pomówienia, również ze strony rówieśników. Finalnie szkoła ugięła się i kontrowersyjne zapisy zniknęły ze statusu, a tiktokerka skończyła liceum jako gotka.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0