Gen Z traci ważną umiejętność? Eksperci są zaniepokojeni
Pokolenie Z jest pierwszym od dziecka posługującym się technologią cyfrową. Jest jednak jedna umiejętność z tego zakresu, której młode osoby nie ćwiczą.
Pokolenie Z (roczniki 1997 - 2012) jest pierwszym wychowanym tylko w erze cyfrowej. Można by więc przepuszczać, że jego przedstawiciele i przedstawicielki będą ekspertami we wszystkich aspektach używania technologii. Okazuje się jednak, że popularność tabletów i smartfonów sprawiła, że zetki nie są mistrzami i mistrzyniami pisania na klawiaturze komputerowej.
Podobne
- Młodzi akceptują przemoc polityczną. Skąd frustracja wśród Gen Z?
- Chłopiec zachwycił internautów. Jest native speakerem w języku Gen Z?
- Mężczyźni z generacji Z nie wierzą w feminizm. Pokłosie Andrew Tate'a
- Alfa rezygnuje z social mediów. Pokolenie gamerów
- Muszą mieszkać z rodzicami. Dramatyczne relacje młodego pokolenia
Pokolenie Z odchodzi od pisania na klawiaturze?
Temat zyskał medialny rozgłos, gdy wokalistka i autorka muzyki Billie Eillish (rocznik 2001) wyznała w wywiadzie dla magazynu "The Rolling Stone": "Nigdy nie nauczyłam się pisać na klawiaturze, bo nie należałam do tego pokolenia i teraz tego żałuję". Instructure, firma z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która tworzy platformy dla studentów do przesyłania prac w formie elektronicznej, poinformowała w maju 2024 r., że 39 proc. zadań przesłanych w tym miesiącu zostało napisane na urządzeniu mobilnym, nie na komputerze.
Czy rzeczywiście brak praktyki wśród pokolenia Z w używaniu klawiatury jest problemem? Trudności mogą pojawić się w pracy, gdzie liczy się efektywność i szybkość stukania w klawisze. Pisanie na fizycznej klawiaturze QUWERTY jest szybsze, niż na tych wyświetlanych na ekranach dotykowych. Jednak okazuje się, że to też przestaje być regułą.
Co pogorsza umiejętność pisania młodych ludzi?
W 2019 r. badanie 37 tys. osób piszących na klawiaturze przeprowadzone przez Alto University i University of Cambridge wykazało, że prędkość pisania na smartfonie dogania obecnie prędkość pisania na komputerze. Szczególnie wśród młodych osób. Badanie wykazało, że różnica w szybkości pisania między smartfonem a komputerem wynosiła zaledwie 25 proc. Różnica była jeszcze mniejsza wśród osób w wieku 10-19 lat, które średnio potrafiły pisać na telefonie o 10 słów na minutę szybciej niż osoby w wieku 40 lat
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL
Czy to oznacza, że zetki będą siedzieć w biurach ze smartfonami w ręku? Czemu nie, zwłaszcza jeśli będą pracować zdalnie. Główny autor badania Dr Per Ola Kristensson opowiedział dailymail.com, że ma poważniejsze obawy, jeśli chodzi o wpływ technologii na pokolenia Z i Alfa. Naukowiec stwierdził: 'Podejrzewam, że autokorekta i generatywna sztuczna inteligencja będą miały większy negatywny wpływ na umiejętność pisania'.
Źródło: dailymail.co.uk
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku