Donald Tusk stanowczo odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu

Donald Tusk stanowczo do Jarosława Kaczyńskiego. "Zezwalam"

Źródło zdjęć: © AKPA / AKPA
Natalia Witulska,
17.03.2024 11:30

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stanął przed komisją śledzą, badającą sprawę Pegasusa. Burzliwe przesłuchanie zajęło kilka godzin, a polityk Zjednoczonej Prawicy nie chciał złożyć przyrzeczenie w pełnym brzmieniu. Do sprawy odniósł się premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński to polski polityk, działacz opozycji w okresie PRL, a także doktor nauk prawnych. Senator I kadencji, a także poseł na Sejm I, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji. Od 2003 r. jest liderem Prawa i Sprawiedliwości, jednej z największych partii w Polsce. W latach 2006-2007 był prezesem Rady Ministrów, natomiast w latach 2020-2022 i w 2023 wiceprezesem. W okresie od 2020 r. do 2022 r. był przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Donald Tusk to polski polityk oraz historyk. Sprawował urząd premiera Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2014. Na stanowisko powrócił 13 grudnia 2023 r. po wygranych przez Koalicję 15 Października wyborach parlamentarnych. Jest osobą najdłużej sprawującą urząd premiera w III RP.

Jarosław Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa

W piątek 15 marca odbyło się pierwsze posiedzenie komisji śledczej, badającej sprawę urządzenia szpiegowskiego używającego podczas rządów Zjednoczonej Prawicy, Pegasusa. Jednym z pierwszych świadków, który odpowiadał na pytania lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Przesłuchanie prawicowego polityka trwało wiele godzin i skończyło się dopiero późnym wieczorem.

Jarosław Kaczyński odpowiadał na pytania komisji śledczej ds. Pegasusa
Jarosław Kaczyński odpowiadał na pytania komisji śledczej ds. Pegasusa (Wojtalewicz Jarosław , AKPA)

Przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego trwało wiele godzin. Zanim jednak doszło do rozpoczęcia zadawania pytań, na sali miała miejsce nietypowa sytuacja. Lider Prawa i Sprawiedliwości został poproszony o złożenie przysięgi, że będzie mówił prawdę, a także przekaże komisji wszystko, co wie na temat Pegasusa. Wtedy to Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie jest w stanie tego zrobić. Argumentował to tym, że nie ma oficjalnej zgody od prezesa Rady Ministrów, aby udzielić komisji odpowiedzi na wszystkie pytania.

Donald Tusk w odpowiedzi do Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na wszystkie pytania. Twierdził, że nie otrzymał na to zgody od prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Powiedział, że jeżeli premier pozwoli mu na składanie zeznań w sprawach tajnych oraz ściśle tajnych, wtedy powie wszystko, co wie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie musiał długo czekać na dosadną odpowiedź Donalda Tuska.

"Podobno prezes Kaczyński czeka na moją zgodę, aby zacząć zeznawać. No więc proszę mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. Przed każdą komisją i w każdej sprawie. Zezwalam" - napisał w sobotę 16 marca prezes Rady Ministrów Donald Tusk na platformie X.

Donald Tusk odpowiedział na słowa Jarosława Kaczyńskiego
Donald Tusk odpowiedział na słowa Jarosława Kaczyńskiego (Donald Tusk , X)

Można domyślać się, że Donald Tusk zgodę na powiedzenie wszystkiego udzieli Jarosławowi Kaczyńskiemu na oficjalnym piśmie. Jeśli do tego dojdzie, prezes Prawa i Sprawiedliwości najprawdopodobniej zostanie wezwany przed oblicze komisji śledczej po raz kolejny.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1