Rekordowe wydatki na zbrojenia

Polska kupiła broń od USA. Liczby robią wrażenie

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
31.01.2024 08:30

W 2023 r. Stany Zjednoczone sprzedały za granicę broń o wartości 238 mld dolarów. Udział w tym ma również Polska, która znalazła się na czele listy kupujących.

Obserwując wojnę w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie oraz napięcia pomiędzy Chinami i Tajwanem reszta świata przykłada większą wagę do zbrojenia i posiadania i nowoczesnej armii. Do takich krajów należy również Polska, która w 2023 r. wydała ogromne pieniądze na sprzęt wojskowy.

Rekordowe wydatki Polski na zbrojenia

Jak podaje BBC, z udostępnionego raportu podatkowego rządu USA wynika, że Polska zakupiła sporo świetnej jakości sprzętu od zachodniego sojusznika. Możemy w nim przeczytać, że rząd Zjednoczonej Prawicy nabył helikoptery Apache za 12 mld dolarów, systemy rakietowe wysokiej mobilności za 10 mld dolarów i czołgi M1A1 Abrams za 3, 75 mld dolarów. Dodatkowo Polska wydała 4 mld dolarów na Zintegrowane Systemy Dowodzenia Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową. Łącznie to to prawie 30 mld dolarów, czyli ok. 120,6 mld zł.

Rekordowe wydatki na zbrojenia
Rekordowe wydatki na zbrojenia (Canva)

Co ważne, nowy rząd Donalda Tuska zapowiedział, że ma zamiar kontynuować rozpoczęty przez Zjednoczoną Prawicę program modernizacji wojskowej. Celem Polski jest posiadanie najpotężniejszych sił lądowych w Europie.

Źródło: bbc.com, businessinsider.com.p

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0