Czy za napad z "bronią" na wodę można iść siedzieć?

Czy za napad z "bronią" na wodę można iść siedzieć? Prawo Marcina zdradza

Źródło zdjęć: © Instagram
Oliwia Ruta,
22.04.2025 10:30

Śmigus-dyngus już za nami - można wrócić do dawnych sojuszy, które w lany poniedziałek najczęściej zostają zerwane. W końcu w ten dzień każdy musi dostać porządny chlustem wody. Czy za atak z pistoletem na wodę można ponieść konsekwencje prawne? Co, gdyby ktoś groził innym fejkową bronią? Prawo Marcina tłumaczy, jakie są przepisy. Jego odpowiedź zaskakuje.

Marcina Kruszewskiego, znany jako "Prawo Marcina", to prawnik, influencer i edukator, który zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych, zwłaszcza na TikToku. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizuje się w prawie cywilnym, konsumenckim oraz oświatowym. Największą rozpoznawalność przyniosły mu krótkie filmiki, w których tłumaczy zagadnienia prawne w prosty, przystępny i często humorystyczny sposób. Na TikToku, gdzie prowadzi konto pod nazwą "@prawomarcina", obserwuje go ponad 2,8 mln użytkowników.

trwa ładowanie posta...

Napad z pistoletem na wodę

- Ręce do góry, to jest napad. Proszę pakować wszystkie parówy do wora. Italiana idzie dla mnie. Piuł, piuł, piuł - słyszymy w viralowym filmiku, który pojawił się na profilu o nazwie "wujomati_". Mężczyzna z okazji śmigus-dyngus postanowił zrobić żart pracownikom stacji benzynowej. Chwycił za mały niebieski pistolet na wodę i oblał kasjerkę. Opublikował również drugie nagranie, na którym z "bronią" wszedł do lokalu sprzedającego kebaby. - Ręce do góry i proszę oddać całe mięso, będziemy strzelać, nie zawahamy się użyć tego. Żartuję poproszę kebaba - powiedział do tamtejszych kebabmakerów.

trwa ładowanie posta...

Choć w pierwszym momencie sformułowania w stylu "ręce do góry" albo "to jest napad" porządnie nastraszyły pracowników, to gdy tylko podnosili głowę znad lady, im oczom ukazywał się plastikowy pistolecik na wodę i już atmosfera robiła się luźniejsza. Czy takie zachowanie może być karalne?

Czy za żarty z fejkową bronią można iść siedzieć?

Prawo Marcina postanowił poruszyć temat nagrania, które w zaledwie dwa dni zdobyło blisko 1,5 mln wyświetleń i ok. 150 tys. polubień. - Co prawda atrapą broni rozboju dokonać można, ale ona musi udawać prawdziwą broń. Musimy chcieć kogoś nastraszyć po to, żeby zdobyć kasę, a gość nie chciał zdobyć ani kasy, ani parówek, ani nikogo nie straszył. To po prostu mniej lub bardziej śmieszny żart - podkreślił tiktoker. W dalszej części wideo zdradził, że zdarzały się przypadki, w których ludzie ponosili konsekwencje prawne za spowodowanie fałszywego alarmu.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0