Ceny taksówek drastycznie wzrosną? Polska zmienia prawo

Ceny taksówek drastycznie wzrosną? Polska zmienia prawo

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
17.06.2024 14:45

Od 17 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy drogowe. Każdy kierowca taksówki oraz przewozów z aplikacji takich jak Uber czy Bolt będzie zobowiązany do posiadania polskiego prawa jazdy. Eksperci spekulują, że zmiany będą miały wpływ na wzrost cen. Jak wyrobić polskie prawo jazdy?


W niemalże każdym polskim mieście funkcjonują taksówki lub przewoźnicy typu Uber, Bolt czy FreeNow. Wystarczy znaleźć w internecie odpowiedni numer telefonu lub zainstalować aplikację. Dzięki licznym zniżkom i powszechności przewoźników ich ceny są naprawdę okazyjne. Niestety wkrótce ma się to zmienić.

Drastyczny wzrost cen taksówek?

Od 17 czerwca w życie mają wejść nowe zasady dotyczące kierowców taksówek i innych przewoźników. Aby dostać zdolność do pracy, będą musieli wyrobić polskie prawo jazdy. Do tej pory za kierownicę mógł wsiąść każdy, kto posiadał prawo jazdy zrobione w jakimkolwiek kraju oraz przeszedł liczne testy.

Ceny taksówek drastycznie wzrosną? Polska zmienia prawo
Ceny taksówek drastycznie wzrosną? Polska zmienia prawo (Canva)

Często zdarza się, że to osoby z zagranicy przeprowadzały zamówiony kurs. Teraz będą mogły przewozić ludzi tylko, gdy zdadzą egzaminy na polskie prawo jazdy. Eksperci twierdzą, że ma to wpłynąć na ceny przejazdów. Prognozują ich drastyczny wzrost.

Jak zdać prawo jazdy?

Aby odebrać polskie prawo jazdy, trzeba przebywać Polsce przez co najmniej 185 dni. Ponadto należy doliczyć czas wydania dokumentu, który może wynosić do dwóch miesięcy. Dodatkowo należy zaliczyć dwa egzaminy - teoretyczny i praktyczny.

Ceny taksówek drastycznie wzrosną? Polska zmienia prawo
Ceny taksówek drastycznie wzrosną? Polska zmienia prawo (Canva)

W pierwszej kolejności przystępuje się do egzaminu pisemnego. Należy odpowiedzieć na 32 pytania z różnych kategorii. Aby otrzymać pozytywny wynik testu, musisz uzyskać 68 punktów na 74 możliwe do zdobycia. Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania masz 25 minut. Dopiero po zaliczeniu testu teoretycznego przychodzi czas na praktykę. To właśnie wtedy wsiadasz za kółko z egzaminatorem, który ocenia twoją wiedzę i umiejętności na drodze. W tej fazie szczególnie ważna jest precyzja, ponieważ często wystarczy jeden błąd, aby nie zdać.

Źródło: The Poland News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0