Burmistrz Berlina nie chce używać języka neutralnego płciowo

Burmistrz Berlina w fali krytyki. Chodzi o inkluzywność językową

Źródło zdjęć: © Wikipedia - Kai Wegner / Wikipedia
Natalia Witulska,
23.05.2023 12:23

Kai Wegner został jest burmistrzem Berlina od kwietnia. Konserwatywny polityk stwierdził, że nie będzie używał języka neutralnego płciowo. Spotkał się z ostrą krytyką ze strony przeciwników.

Język neutralny płciowo to taki, który unika form gramatycznych wskazujących na płeć lub równoważący je. Służy on osobom niebinarnym wyrażać siebie.

"Każdy niech mówi tak, jak mu się podoba prywatnie"

Kai Wegner swoją niechęć do używania języka neutralnego płciowo tłumaczył tym, że nie wszyscy byliby w stanie zrozumieć co ma do przekazania.

"Jeszcze nie podpisałem listu w języku genderowym (język neutralny płciowo). Dla mnie ważne jest to, aby język administracyjny był zrozumiały. Każdy może mówić tak, jak mu się podoba prywatnie, ale ja chcę mówić po niemiecku, którego nauczyłem się w szkole i który wszyscy rozumieją" - powiedział w wywiadzie dla Bilda.

Dodatkowo burmistrz Berlina podkreślał, że chce, aby nowo przybyli do Berlina nie mieli żadnego problemu ze zrozumieniem języka administracyjnego. Stwierdził, że język niemiecki jest z natury skomplikowany, więc nie ma co jeszcze bardziej go utrudniać polityczną poprawnością.

Język neutralny płciowo pomaga wyrażać siebie osobom niebinarnym
Język neutralny płciowo pomaga wyrażać siebie osobom niebinarnym (Canva)

Burmistrz Berlina spotkał się z krytyką

Na burmistrza spadła ostra fala krytyki. Przeciwnicy polityczni mówili, że Kai Wegner nie chce w języku administracyjnym uwzględniać wszystkich mieszkańców miasta. Nazwali go nieszczerym, ponieważ wcześniej nie miał w planach rezygnować z języka neutralnego płciowo.

Konserwatywny polityk wziął sobie do serca krytykę ze strony przeciwników i mieszkańców Berlina. W wywiadzie dla Tagesspiegel powiedział już, że nie ma zamiaru zakazywać języka neutralnego płciowo w ratuszu. Podkreślił jednak, że osobiście nie będzie z niego korzystał.

"Każdy może mówić tak, jak mu się podoba, ale ja będę nadal pisać tak, jak nauczyłem się w szkole. Z tego powodu nie podpisałem i nie podpiszę listu wysłanego z mojej kancelarii senackiej w języku neutralnym płciowo" - powiedział w wywiadzie burmistrz.

Źródło: theguardian.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0